AH1N1 - grypa znów niebezpieczna?

Starszy niż rok
Wedle najnowszych danych w wyniku ataku wirusa świńskiej grypy dwie osoby nie żyją, a kilkanaście chorych leży w szpitalach. Dotychczas najwięcej przypadków zachorowań odnotowano na południu Polski.

Czy znów należy się bać wirusa AH1N1? Według Jana Bondara, rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego, mimo wrastającej liczby zachorowań nie ma powodu do paniki. Zdaniem rzecznika świńska grypa pozostaje groźną chorobą przede wszystkim dla osób starszych i schorowanych, zakażenia wirusem obawiać się mogą także dzieci oraz osoby, które mają osłabione organizmy – jednak dla większości chorych świńska grypa będzie miała podobny przebieg jak zwykła choroba sezonowa.

Sprawdź: Świńska grypa - czy to niebezpieczne?

Wirus AH1N1

Mimo tych zapewnień lekarze przypominają, że wirus AH1N1 różni się nieco od pozostałych podtypów wirusa grypy. Jak mówi doktor Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń, wirus „jest biologicznie niebezpieczniejszy, ponieważ może wywołać bezpośrednio zapalenie płuc - atakuje dolne dogi oddechowe, czego tzw. sezonowe wirusy grypy nie robią”.

Zdaniem lekarzy groźniejsza w tym roku może okazać się „zwykła” grypa. W ostatnim czasie z objawami tej choroby zgłosiło się do lekarzy blisko 90 tysięcy osób – to dwa razy więcej niż w poprzednim roku. Wynikiem tak kiepskich wyników jest brak odpowiednich szczepień – w sezonie 2011 r. zrobiło to jedynie 4,5 proc. Polaków, najmniej od kilku lat – i niedostosowanie się do zmian pogodowych. Eksperci przypominają też, że niestosowanie zasad higieny zwiększa ryzyko zachorowania, a ramach kuracji zalecają – oprócz leczenia farmaceutykami – korzystanie z terapii naturalnych.

Zobacz: Grypa żołądkowa – czym jest i jak możemy sobie z nią poradzić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA