AIDS - drogi zakażenia

Szczegółowe badania epidemiologiczne wykazały trzy możliwości rozprzestrzeniania HIV. Najbardziej powszechną drogą rozprzestrzeniania się HIV w populacji dorosłych jest w około 90% stosunek seksualny z osoba zakażoną.

Szczegółowe badania epidemiologiczne wykazały trzy możliwości rozprzestrzeniania HIV.
Droga płciowa

Najbardziej powszechną drogą rozprzestrzeniania się HIV w populacji dorosłych jest w około 90% stosunek seksualny z osoba zakażoną.HIV może występować w spermie lub w wydzielinach z żeńskich narządów płciowych.

Do zakażenia dochodzi najłatwiej wówczas, gdy tkanki w obrębie narządów płciowych są uszkodzone lub stosunek płciowy odbywa się w okresie miesiączki. Szczególnym ryzykiem są obciążone stosunki analne, gdyż błona śluzowa odbytu jest podatna na mikrourazy.

Ze względu na budowę i fizjologię narządów płciowych, kobiety są bardziej narażone na zakażenie.

Droga pozajelitowa
Zakażenie może nastąpić przez przetaczanie krwi lub preparatów krwiopochodnych, przeszczepy, sztuczne zapłodnienie oraz używanie zakażonych igieł i strzykawek.

W Polsce odsetek zakażonych w wyniku działań medycznych jest niski i wynosi mniej niż 1%. Należy zaznaczyć, iż tylko kilkukrotnie źródłem zakażenia był preparat produkcji krajowej. W pozostałych przypadkach były to preparaty pochodzenia zagranicznego.

Przenoszenie przez zakażone igły i strzykawki jest bardzo ważnym problemem wśród narkomanów stosujących narkotyki dożylne. Ryzyko jest szczególnie duże, gdy używają oni niesterylnego sprzętu.

Droga wertykalna
Istnieją trzy możliwe drogi zakażenia matka- płód: wewnątrzmacicznie (przejście wirusa przez łożysko), przez ekspozycję płodu na krew w trakcie porodu w okresie poporodowym w czasie karmienia. Najczęściej dochodzi do przekazania HIV podczas porodu.

Warto podkreślić, że ryzyko zakażenia dziecka jest największe w okresie 2 -4 tygodni od momentu zakażenia matki lub wtedy, gdy jest ona w zaawansowanym stadium choroby. Znane są przypadki zakażenia matek przez karmienie piersią dzieci zakażonych już po urodzeniu w szpitalu drogą pozajelitową.

Niema dowodów, że HIV przenosi się drogą pokarmową. Nie stwierdzono też, by HIV przenoszony był przez owady, żywność, wodę pot, łzy. Nic nie wskazuje, by zakażenie mogło nastąpić wskutek korzystania ze wspólnej ubikacji, tych samych przedmiotów, takich jak telefon czy używana odzież.

Współczesna młodzież obojga płci narażona jest na zakażenie się HIV, którego następstwem jest kończąca się śmiercią choroba AIDS. Od dłuższego czasu systematycznie wzrasta liczba zakażeń HIV wśród nastolatków heteroseksualnych. Ryzyko zachowania seksualne zwiększają prawdopodobieństwo infekcji.

Najważniejsze fakty dotyczące HIV/AIDS

• AIDS jest choroba śmiertelną,
• Nastolatki obojga płci chorują na AIDS
• Stosowanie prezerwatywy zmniejszają ryzyko zakażenia HIV,
• Do zakażenia może dojść już po jednorazowym użyciu igły zanieczyszczonej zakażoną krwią lub po jednym stosunku seksualnym z zakażonym partnerem lub partnerka.

Czynniki podwyższające ryzyko zakażenia HIV

• Wielu partnerów seksualnych
• Dożylnie przyjmowanie narkotyków, zabieg tatuażu,
• Każdy rodzaj stosunku seksualnego (oralny, analny, waginalny) bez prezerwatywy.
• Alkohol i narkotyki (w stanie odurzenia alkoholem lub narkotykami łatwiej zdecydować się na przypadkowe zbliżenie seksualne i odbywanie stosunku bez prezerwatywy)

Ocena użytkowników (4.00)

(liczba ocen 15)

Pytanie: Największą słabość mam do:

  słodyczy

  używek

  słonych przekąsek

  zakupów