Aktualna lista leków refundowanych

Starszy niż rok
Nowa lista zawiera o 26 leków lub preparatów medycznych więcej

Lista została poszerzona o 11 leków i 15 wyrobów medycznych, m.in. o leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci i łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym.
Wszystkie medykamenty, które znalazły się na liście, mają stałe ceny i marże.

>>> Zobacz, jakie zmiany czekają pacjentów, którzy odwiedzą apteki w 2012 roku


Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną 23 grudnia. Od razu podniosła się fala krytyki. Głównie ze względu na brak w niej podstawowych leków wykorzystywanych w leczeniu chorób przewlekłych. W piątek resort naniósł na nią korektę.

Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, dopisano m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów. Lista po raz pierwszy została opublikowana w formie obwieszczenia, a nie jak do tej pory rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z ustawą refundacyjną, ma ona być aktualizowana co dwa miesiące.

Eksperci informują, że na nowej liście zabrakło ponad 800 leków, które do tej pory były refundowane. Podkreślają, że za niektóre leki, np. ważne produkty stosowane w onkologii, pomimo kolejnych zmian na liście refundacyjnej, pacjenci nadal zapłacą więcej niż w 2011 r.

>>> Jak radzić sobie z problemami protestu "pieczątkowego"

Z kolei MZ zapewnia, że dostęp pacjentów do leków refundowanych nie zostanie ograniczony. Zapowiada także, że w 2012 r. lista będzie aktualizowana i trafią na nią kolejne leki.

>>> Zobacz listę leków refundowanych z naniesionymi zmianami

Ek, PAP

Powiązane artykuły
  1. 11 rad jak postępować z lekami
  2. 7 leków, które zmieniły historię ludzkości
  3. ABC leków generycznych
  4. Alergia na leki – jak ją rozpoznać?
  5. Alergia: Które leki antyalergiczne są skuteczniejsze - kremy czy leki doustne?
Oglądaj w MedMeTV
  1. Ćwiczenia terapeutyczne przy zawrotach głowy
  2. Alergia: czy powiększony migdałek może być wynikiem alergii?