Nowy sklep

już ON-LINE

Akupresura - uzdrawiający nacisk

Na czym polega fenomen tej metody? Akupresura stanowi rodzaj masażu, podczas którego chodzi o uciskanie odpowiednich unerwionych receptorów, które są odpowiedzialne za poszczególne narządy naszego organizmu. Dzięki temu "życiowa energia" budzi się z zastoju, stabilizuje się krążenie krwi, a bóle zanikają albo stają się o wiele łagodniejsze.
Leczenie dotykiem
Źródło: 123RF

Spis treści

Akupresura należy do najtańszych metod profilaktyki i leczenia różnych schorzeń i dolegliwości. Jest bezpieczna i nie powoduje żadnych skutków ubocznych, oczywiście pod warunkiem ścisłego przestrzegania przeciwwskazań.

Energia Q

Akupresura jest najstarszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia, jaką ludy Wschodu stosują już od tysięcy lat. Chińczycy uważali, że mamy w sobie ogromną moc samouzdrawiania - tak zwaną energię Q, na którą składają się dwie przeciwstawne sobie siły: Yin i Yang. Yin uosabia słabość i smutek, a Yang radość i moc. Energia Q krąży we wszystkich narządach o określonych porach dnia swoimi "szlakami" czyli meridianami. Krążenie to określa, ile czasu pracuje dany narząd i kiedy przychodzi moment jego największej aktywności. Meridiany mają w sobie pewną liczbę punktów, przez które można oddziaływać na organy wewnętrzne. Wytwarzają się wtedy substancje chemiczne i hormonalne. Miejsca te mają właściwości cieplne, elektryczne i biochemiczne.

Czytaj też: Akupresura - zdrowy dotyk

 

Masaże i metody akupresurowe:

- Masaż punktowy - wykonuje się opuszkami palców przez dwie minuty. Siłę nacisku dopasowujemy do siły odczuć pacjenta na ból. Ten rodzaj masażu stosuje się przez dziesięć dni. Można robić go kilka razy na tydzień, a przy ostrych bólach nawet kilka razy w ciągu dnia.

- Masaż metodą hamującą - rozpoczyna się ruchami okrężnymi, a później stopniowo wzmacnia się ucisk palca na konkretny punkt. Po pół minucie przechodzimy do metody uciskania i zwalniania. Na koniec wracamy znowu do ruchów okrężnych.

- Masaż metodą pobudzającą - wykonuje się szybkimi, rytmicznymi ruchami obrotowymi (cztery ruchy w czasie jednej sekundy).

W odnalezieniu odpowiednich punktów na ciele pomaga chińska miara nazywana "cunem indywidualnym" (1 cun to szerokość kciuka pacjenta). W akupresurze występują punkty zgodności. Każdy z nich związany jest z jednym narządem:

- Punkt Shu znajduje się na plecach, na pierwszej linii pęcherza moczowego. W przypadku choroby czy bólu punkt Shu staje się bardzo wrażliwy lub bolesny przy ucisku. Akupresura tych punktów jest bardzo skuteczna w leczeniu chorób przewlekłych.

- Punkt MO - sygnalizuje porażony narząd. W czasie choroby punkty te powiększają się do około 1 cm, stają się wyczuwalne jako bolesne, miękkie guzki.

Reklama

Masaż stóp to też odmiana masażu akupresurowego

Wykonuje się go kciukiem lub opuszkami palców. Można chodzić też latem, na plaży, po kamieniach albo używać specjalnego wałka do masażu. Receptory trzeba masować w odpowiedniej kolejności: nerki, przewody moczowe i pęcherz, głowa, żołądek, jelita, wątroba, trzustka i na końcu inne punkty reagujące na ucisk. Wskazane jest codzienne wykonywanie masażu od 5 do 30 minut.

Warto także zwrócić uwagę na małżowinę uszną, na której jest wiele punktów (zakończeń nerwowych połączonych z organami wewnętrznymi). Masaż wykonuje się tu przy pomocy lasera, igły albo specjalnych narzędzi. Można też wykonywać go samodzielnie i to nawet codziennie, ale trzeba kupić mapą punktową ucha i  dokładnie się z nią zapoznać.

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu akupresury to: choroba z temperaturą, stany depresyjne, ciąża, krwawienia wewnętrzne, nowotwory, choroby zakaźne, infekcje skórne, ciężkie choroby serca, wyczerpanie fizyczne i psychiczne, zażywanie alkoholu i narkotyków.

Czy wiesz, że: Masaż wspomaga leczenie cellulitu

Iwona Kosowska

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)