AlAT (aminotrasferaza alaninowa)

Starszy niż rok
to białko (enzym) o znaczeniu diagnostycznym. AlAT jest enzymem wzkaźnikowym pochodzenia cytoplazmatycznego. Wzrost aktywności AspAT (aminotransferazy asparaginowej) i AlAT w surowicy krwi jest spowodowany zarówno obumarciem komórek, jak i ich uszkod

to białko (enzym) o znaczeniu diagnostycznym. AlAT jest enzymem wzkaźnikowym pochodzenia cytoplazmatycznego. Wzrost aktywności AspAT (aminotransferazy asparaginowej) i AlAT w surowicy krwi jest spowodowany zarówno obumarciem komórek, jak i ich uszkodzeniem wywołanym niedotlenieniem lub działaniem toksyn endo- lub egzodennych. AlAT występuje w głównie w komórkach wątrobowych. W diagnostyce istotne znaczenie ma stosunek aktywności AspAT/AlAT, który w warunkach fizjologicznych jest większy od 1. Przy pojawieniu się chorób miąższu wątrobowego iloraz ten jest najczęściej niższy od 0,9.

Wzrost stężenia AspAt i/lub AlAT zależy od rodzaju i rozległości uszkodzenia danego nadządu. Przy systematycznym oznaczaniu aktywności tych enzymów można ocenić stan procesu chorobowego, toczącego się w danym narządzie. Przykładowo nagły spadek aktywności AlAT u pacjenta z wirusowym zapaleniem wątroby może zwiastować pojawienie się śpiączki wątrobowej.

Prawidłowa aktywność AspAT lub AlAT nie przekracza 510 nmol/l/s.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA