Aldosteron

Starszy niż rok
to najważniejszy hormon sterydowy z grupy mineralokortykosteroidów. Wytwarzany jest przez warstwę kłębkową kory nadnerczy. Jego główną rolą jest regulacja stężenia jonów sodowych i potasowych w kanalikach nerkowych, głównie poprzez zwrotne

to najważniejszy hormon sterydowy z grupy mineralokortykosteroidów. Wytwarzany jest przez warstwę kłębkową kory nadnerczy. Jego główną rolą jest regulacja stężenia jonów sodowych i potasowych w kanalikach nerkowych, głównie poprzez zwrotne wchłanianie jonów sodu  i wydalanie jonów  potasu. Dodatkowo stymuluje wchłanianie jonów sodu w jelicie, co podwyższa ich stężenie we krwi przy jednoczesnym zmniejszeniu stężenia jonów potasu.

W efekcie niedoboru aldosteronu dochodzi do rozwoju choroby Addisona, objawiającej się głównie chudnięciem,  brakiem łaknienia, męczeniem się, przebarwieniami skóry, obniżonym ciśnieniem krwi, utratą sodu i wody z organizmu oraz wzrostem stężenia potasu w komórkach.

Zbyt wysokie stężenie aldosteronu w organizmie doprowadza do pojawienia się objawów choroby Cushinga, która z kolei objawia się otyłością, nadciśnieniem tętniczym i osteoporozą.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA