Najzdrowsze miejsce w internecie

Alergia na białko krowiego mleka jest poważną chorobą. Dlaczego?

Alergia na białko mleka krowiego to poważna dolegliwość, która nieleczona w odpowiednim czasie i właściwymi metodami, może prowadzić do innych, poważnych schorzeń – przekonywali eksperci podczas debaty w Warszawie.
Mleko w dzbanku
Źródło: 123RF
Spis treści

Debata odbyła się pod hasłem: „Alergia na mleko - przejściowy problem okresu niemowlęcego czy zapowiedź kolejnych chorób”. Dane, które zostały pokazane podczas dyskusji pokazują, iż alergie pokarmowe dotykają 9-10 proc. dzieci. Alergenem, który występuje najczęściej jest właśnie białko mleka krowiego, a na nie uczulone są 3 proc. noworodków i niemowląt.

Dlaczego alergia pokarmowa jest niebezpieczna?

„To nie jest zwykła dolegliwość, lecz poważna choroba – podkreśla krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska. Ekspert podkreśla, że nie należy bagatelizować alergii pokarmowej u dziecka, ponieważ dolegliwość wykryta we wczesnym wieku może uchronić przed takimi schorzeniami, jak:

 • atopowe zapalenie skóry,
 • astma oskrzelowa,
 • alergiczny nieżyt nosa.

Dotyczy to szczególnie tzw. alergii IgE-zależnej, polegającej na wytwarzaniu przez układ odpornościowy przeciwciał IgE specyficznych dla białek mleka krowiego.

Alergia na białko mleka krowiego najczęściej ma łagodną i umiarkowaną postać – wyjaśniał prof. Piotr Albrecht, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. „Alergia pokarmowa u 90 proc. maluchów ustępuje zwykle w okresie od 2. do 4. roku życia. Jeśli jednak jest źle leczona, grozi rozwojem tzw. marszu alergicznego, czyli powstaniem innych schorzeń alergicznych” – podkreślił.

Objawy alergii pokarmowej

Specjaliści podkreślali, że bardzo ważne jest wczesne wykrywania alergii pokarmowej.

Objawami alergii pokarmowej mogą być:

 • egzema i wysypki skórne,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • zaparcia,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • dolegliwości oddechowe manifestujące się sapką, kaszlem lub kichaniem, utrudnionym i świszczącym oddechem, wyciekiem i obrzękiem nosa.

„Zdarza się, że dzieci dotknięte tego typu alergią cały dzień się drapią, źle śpią i stają się nerwowe” – podkreślił prof. Albrecht. Niektóre maluchy nie wykazują poważniejszych dolegliwości, jedynie odmawiają przyjmowania pokarmów.

Kierownik Katedry i Kliniki Alergologii i Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy prof. Zbigniew Bartuzi, zwrócił uwagę, że w niektórych przypadkach alergia na białko mleka krowiego może nie być związana z przeciwciałami IgE. Powoduje ona podobne objawy, takie jak biegunka, wzdęcia, dyskomfort jelitowy, ale zwykle pojawiają się one później (od 1 godziny do kilku dni po ekspozycji na białko mleka krowiego).

Diagnostyka alergii pokarmowej

Alergię na białko mleka krowiego, szczególnie w jej łagodnej i umiarkowanej postaci, może rozpoznać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. „Lekarz POZ może też zlecić dziecku preparaty dla alergików, które są refundowane z budżetu” – powiedziała prof. Czerwionka-Szaflarska. Podawanie takich preparatów, zamiast diety eliminacyjnej, trudnej w realizacji w przypadku białka mleka krowiego, pozwala uniknąć niedoborów pokarmowych.

Specjalistka podkreśliła, że kiedy maluch otrzymuje już mleko dla alergików, to nie powinien być kierowany do specjalisty, np. alergologa, bo on nic nie jest już w stanie stwierdzić. Zresztą, do specjalisty należy kierować tylko dzieci z ciężką alergią pokarmową, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego (zagrażające życiu znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi).

Specjalista ostrzegał, żeby do wykrywania uczuleń nie stosować tzw. alternatywnych testów alergicznych, takich jak irydologia i badanie włosa. „Nie mają one żadnego znaczenia i nie służą postawieniu prawidłowego rozpoznania” - podkreślił. Dodał, że gdyby były przydatne, alergolodzy już by je wykorzystywali. Lekarze stosują tzw. testy punktowe sprawdzające poszczególne substancje, które mogą uczulać.

Alergia pokarmowa a nietolerancja pokarmowa

Alergia pokarmowa mylona jest także z nietolerancją pokarmową, powodowaną niedoborem lub brakiem enzymów niezbędnych do prawidłowego trawienia składników pokarmowych.

W przypadku mleka krowiego, u niektórych osób, brakuje enzymu (laktazy) lub jest on nie w pełni sprawny w rozkładaniu laktozy (dwucukru mleka ssaków).

Według prof. Bartuziego, u 30-35 proc. Polaków występuje nietolerancja mleka krowiego, której niektóre objawy, takie jak:

 • bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • biegunki w postaci pienistych stolców,

mogą być podobne do alergii na białko mleko krowiego. Zwrócił on uwagę, że przesunął się wiek, w którym nabywana jest tolerancja mleka krowiego. W latach 90. XX w. u 75 proc. osób rozwijała się ona w wieku 5 lat, a teraz średnio około 16. roku życia. Jednak u coraz większej grupy osób powstaje ona dopiero w okresie dorosłości albo w ogóle do niej nie dochodzi” – wyjaśniał.

Alergie są coraz bardziej powszechne. W ocenie Światowej Organizacji Alergii (WAO), u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych, szczególnie w krajach najbardziej uprzemysłowionych. Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, że alergie odczuwa już prawie połowa Polaków.

Czytaj również:

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - jakie są jej objawy? Tabela reakcji
Osoba uczulona na owoce
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Opalanie na plaży a alergia na słońce
Przeczytaj artykuł
Bazofile - podwyższone i niskie. Czym są i jakie są normy?
Bazofile ilustracja 3D
Podobne artykuły
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
Kobieta podczas inhalowania
Popularny lek na astmę wycofany z obrotu. Dowiedz się, który
Burza piaskowa
Pył z Sahary w Polsce. Czy pył saharyjski może być groźny dla zdrowia?
Pacjent w czasie wykonywanych testów alergicznych
Eksperci: jedynie odczulanie może wyleczyć alergię
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?