Alergia pokarmowa a zapalenie ucha u dzieci

Co trzecie dziecko we wczesnym dzieciństwie przechodzi zapalenie ucha środkowego. Jedną z przyczyn może być alergia pokarmowa.
 

Reakcja alergiczna może powodować przewlekły stan zapalny ucha środkowego w połączeniu z obrzękiem oraz wysiękiem, który prowadzi do zakażenia bakteryjnego. W ten sposób dochodzi do ropnego zapalenia ucha środkowego. To tzw. cieknące ucho, które w konsekwencji może uszkadzać słuch.

Zapalenie ucha środkowego – najczęstsze schorzenie narządu słuchu, u którego podłoża leży infekcja wirusowa, rzadziej bakteryjna i grzybicza. Jak się okazuje… także alergia pokarmowa.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego – zapalenie charakteryzujące się występowaniem żółtawego płynu zawierającego pęcherzyki powietrza w jamie bębenkowej, często skutkuje niedosłuchem.

Badania prowadzone na Uniwersytecie w Georgetown przez alergologów-immunologów na grupie dzieci cierpiących na zapalenie ucha wykazały, że 78% badanych dzieci było uczulonych na różnego rodzaju pokarmy. W 86% przypadków objawy zapalenia ustępowały po wyeliminowaniu z diety składników uczulających na okres czterech miesięcy. Ponowne włączenie do jadłospisu wcześniej wykluczonego składnika, u znaczącej większości powodowało nawrót stanów zapalnych.

Wśród alergenów najczęściej wywołujących zapalenie ucha znalazły się:

  • mleko,
  • jaja,
  • pszenica,
  • soja,
  • orzeszki ziemne.

Uwaga!
Jeśli twoje dziecko cierpi na przewlekłe zapalenie ucha, skonsultuj się z laryngologiem oraz alergologiem w celu przeprowadzenia testów w kierunku alergii pokarmowej.
Stwierdzenie zależności między zapaleniem ucha środkowego a alergią pokarmową pozwala uniknąć długotrwałego leczenia oraz zabiegów operacyjnych, mających na celu usunięcie ropnej wydzieliny z ucha.

SZO

Poznaj: 5 sposobów na alergie

Zobacz: Domowe sposoby na alergię

Czy wiesz, że: Alergia jest piętnem cywilizacji

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

  kąpiel w krochmalu

  zasypywanie odparzeń mąką ziemniaczaną lub talkiem

  częsta zmiana pieluchy/bielizny

  specjalistyczne maści na odparzenia z lanoliną

  wietrzenie odparzonych miejsc

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA