Alergia u dziecka - dowiedz się jak możesz pomóc maluchowi

Zdrowie dziecka jest dla każdego z rodziców najwyższą wartością. Nic więc dziwnego, że widząc u swojej pociechy niepokojące objawy takie jak kichanie, katar czy łzawienie oczu chcemy jak najszybciej jej pomóc. Często nie zdając sobie sprawy z tego, że ich przyczyną jest alergia. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat alergii u dzieci oraz skutecznych sposobów jej leczenia.
alergia u dzieci

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Czy to alergia?

Każdy rodzic bacznie obserwuje swoje dziecko. Mimo to alergia u dzieci często mylona jest początkowo z przeziębieniem lub zwykłą infekcją a przez to lekceważona. Jej objawami jest bowiem częste kichanie, wodnisty katar, uczucie zatkanego noska. Czasem dzieci, które są alergikami odczuwają ciągłe zmęczenie, bóle głowy a ich oczy są podkrążone. Jeśli objawy takie pojawiają się często jest to wyraźny znak, że mamy do czynienia z czymś więcej niż "zwykłymi" infekcjami dróg oddechowych. W takim przypadku warto działać i zasięgnąć porady doświadczonego lekarza, który potwierdzi (lub wykluczy) alergię u dziecka oraz przeprowadzi testy, dzięki którym dowiemy się jaki czynnik uczula nasze dziecko. To kluczowa wiedza, która pomoże nam zapomnieć o przykrych dolegliwościach.

Zobacz wideo: Alergia jest dziedziczna

Co uczula moje dziecko?

Kluczowe znaczenie w minimalizowaniu dolegliwości związanych z alergią u dzieci jest poznanie alergenu, który uczula nasze dziecko. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie testów. Nie są one skomplikowane, ani nie mają negatywnego wpływu na stan zdrowia i samopoczucie dziecka. Wśród najczęstszych alergenów znajdują się pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśnie oraz kurz a dokładniej znajdujące się w nim roztocza. Po przeprowadzeniu testu otrzymamy od lekarza szczegółowe informacje na temat alergii dziecka, które pozwolą nam odpowiednio działać.

Reklama

Skuteczny plan działania, czyli minimalizujemy kontakt z alergenem

Gdy wiemy co uczula nasze dziecko czas przystąpić do działania. W zależności od rodzaju alergenu nasze działania powinny być różne. Jeśli dziecko ma alergię na pyłki roślin warto zacząć obserwować wskaźniki pyleń w naszym miejscu zamieszkania. Znajdziemy je w programach z pogodą, możemy również skorzystać ze specjalnych aplikacji na telefon lub stron internetowych. W okresie wzmożonego pylenia warto ograniczyć wyjścia na świeże powietrze oraz wyposażyć się leki łagodzące objawy alergii. Na rynku znajdziemy obecnie skuteczne preparaty stworzone z myślą o dzieciach, które nie powodują senności. Jeśli zaś dziecko uczulone jest na kurz warto wprowadzić zmiany w domu. Częste sprzątanie oraz wietrzenie pomieszczeń to absolutny obowiązek. Walcząc z alergią u dziecka warto również pozbyć się z domu niepotrzebnych rzeczy, zabawek i bibelotów. Stojąc na półkach stają się one bowiem siedliskiem kurzu przez co mogą nasilać objawy alergii u dziecka. Problemem może być alergia na sierść zwierząt. Oczywistym jest przecież, że dziecko nie będzie chciało pożegnać się ze swoim pupilem. Na szczęście czworonożny członek rodziny nie musi stanowić dla niego zagrożenia. Wystarczy przypominać dziecku o konieczności każdorazowego mycia rąk po zabawie z czworonogiem oraz zadbać o jego higienę. Częste czesanie i kąpiele zmniejszą ilość alergenów działających negatywnie na dziecko. Nie zapomnijmy również o rozmowie ze swoją pociechą. Uświadomienie dziecku z jakim problemem się zmaga oraz wyjaśnienie w jaki sposób będziemy działać sprawi, że maluch poczuje się pewniej i bezpiecznie.

Porozmawiaj w szkole

W przypadku alergii u dziecka zgodna współpraca wszystkich osób, które pełnią opiekę nad dzieckiem ma ogromne znaczenie i może wpływać na poprawę samopoczucia dziecka i rzadsze występowanie objawów. Dlatego też jeśli dziecko uczęszcza już do przedszkola lub szkoły warto poinformować nauczycieli i opiekunów o tym, że zmaga się z alergią. Pomocna może się okazać także rozmowa ze szkolną pielęgniarką i podpowiedzenie co może pomóc naszemu dziecku normalnie funkcjonować w szkolnej rzeczywistości.

Odpoczynek ma znaczenie

Objawy, które towarzyszą alergii u dziecka mogą wpływać na jakość snu. Zatkany nos utrudnia oddychanie, przez co nawet po przespanej nocy dziecko może być markotne, zmęczone i mieć problemy z koncentracją. Pamiętajmy o tym i starajmy się zapewniać dziecku z alergią dostateczną ilość snu i czasu na odpoczynek. Warto również zadbać o warunki, które panują w sypialni dziecka - częste wietrzenie, pozbycie się zbierających kurz pluszaków czy dywanów oraz zmiana pościeli na antyalergiczną pomoże dziecku spać bez dręczących dolegliwości. Ma to tym większe znaczenie, że dzieci rozwijają się bardzo szybko, przez co zdrowy, mocny sen jest niezbędny.

Jak więc widać, alergia u dzieci jest problemem, z którym możemy sobie poradzić - wystarczy jedynie opracować odpowiedni plan działania, unikać kontaktu z uczulającym czynnikiem oraz w razie potrzeby stosować leki, które zmniejszać będą występowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Nie trzeba więc wpadać w panikę. Tym bardziej, że wiele rodzin z dzieckiem alergikiem radzi sobie doskonale.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!