Alergie nie świętują

Święta to czas, kiedy chcemy zapomnieć o rutynie, trudach, nawet liczeniu kalorii. Alergicy jednak nie powinni rzucać w niepamięć swojej wrażliwości na pewne produkty, by nie doświadczyć przykrych niespodzianek podczas tych uroczystych dni.
 

Święta to czas, kiedy chcemy zapomnieć o rutynie, trudach, nawet liczeniu kalorii. Alergicy jednak nie powinni rzucać w niepamięć swojej wrażliwości na pewne produkty, by nie doświadczyć przykrych niespodzianek podczas tych uroczystych dni.
Dekorujemy dom, spryskujemy go zapachami, przygotowujemy niebywałą ilość dań. Na każdym kroku na alergików czyha potencjalny wyzwalacz reakcji w postaci pieczenia ust, opuchlizny warg, wzdęć, biegunki czy ściskania w żołądku.

Zdradliwe choinki, niepozorne świece

Nawet prawdziwe drzewko z lasu niestety stanowi ryzyko wywołania wysypki, kataru i innych alergicznych objawów. Wszystko to z powodu lepkiego soku, jaki wydziela. Przed wniesieniem do domu dobrze jest spryskać choinkę wodą. Tak samo jak w przypadku świeżej, sztuczna również uczula. Przez cały rok leży gdzieś w zapomnieniu, czekając na swój czas i obrastając kurzem. W efekcie uporczywy katar lub inne objawy alergii gotowe.
To samo dotyczy dekoracji, jakimi lubimy ozdabiać mieszkanie. Z dziecięcym zachwytem przyglądamy się mieniącym stroikom, które oprócz tego, że cieszą – mogą wywołać atak astmy przez kurz, jaki się na nich osadził. Szczególnie jeśli są z miękkiego, przytulnego materiału.

Zapachy - bez nich święta nie są takie same. Jednak jeśli jesteśmy amatorami palenia pachnących świeczek, a żyjemy pod jednym dachem z alergikiem, uważajmy. Unoszące się wonie oprócz poprawy nastroju i atmosfery, mogą powodować atak astmy, ból głowy, mdłości. Możemy się nawet nie domyślać, że spowodowała je zapachowa świeca.

Często podkreślamy karnawałowy nastój dekoracjami z balonów – Sylwester, domówka, impreza w lokalu. Zawarty w balonikach lateks jest poważnym zagrożeniem, które może prowadzić do szoku anafilaktycznego (anafilaksji). Pojawia się on jako reakcja na niektóre produkty, prowadząc nierzadko do utraty przytomności, z powodu spadku ciśnienia i niewydolności oddechowej.
Patrzenie na ogień w kominku uspokaja, wprawia w błogo stan. Jednak aby do tego nie doszły zaburzenia oddychania i podrażnienia oczu, trzeba uważać, by dym uchodził do wewnątrz kominka, zamiast przedostawać się do pokoju.

Jedz, pij i popuszczaj pasa…z tym ostrożnie

Święta są o tyle niebezpiecznym czasem dla alergików, bo łatwo się po prostu zapomnieć i nie zapytać standardowo, z czego przygotowane są potrawy. Może to też krępować panią domu, warto więc wcześniej uprzedzić, czego nie możemy spożywać. Najczęściej wymieniane produkty to mleko, ryby, skorupiaki, jaja, orzeszki ziemne, orzechy, pszenica i soja.

Trudniej w tym okresie upilnować dzieciaki reagujące alergicznie na niektóre produkty. Oprócz uświadamiania, po prostu odsuńmy od malucha kuszące potrawy np. ciasto z orzechami, które wiemy że nie jest dla niego. Idąc w gościnę, weźmy ze sobą kilka przysmaków, jakie na pewno nie zagrożą alergią. Gospodarze nie powinni się obrazić, wiedząc o problemie.

Mimo, że o wiele łatwiej i szybciej jest kupić gotowe ciasta na święta, to jednak zawierają one ryzykowne konserwanty i barwniki. Przygotowanie ich we własnej kuchni pozwala na kontrolę składników, z jakich są przyrządzone. Jeżeli nie możemy użyć mąki pszennej, zastąpmy ją kukurydzianą, ryżową. Substytutem jajek mogą być drożdże rozcieńczone ciepłą wodą lub żelatyną.

SZO

Poznaj: 5 sposobów na alergie

Zobacz: Domowe sposoby na alergię

Czy wiesz, że: Alergia jest piętnem cywilizacji

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA