Alergik na wakacjach

Pora letnia niesie ze sobą okres wakacyjny, a więc podróże, wycieczki i wiele okazji do przebywania na świeżym powietrzu. Z dala od domu, ośrodka zdrowia czy szpitala warto być przygotowanym na sytuacje, w których jesteśmy narażeni na reakcję alergiczną.

Lato, prócz oczywistych przyjemności, jakie w sobie niesie, oznacza dla nas zazwyczaj także kontakt z wieloma czynnikami mogącymi spowodować reakcję alergiczną – czy to w postaci wysypki, pieczenia i łzawienia oczu, czy kataru alergicznego. Może też pojawić się alergia na słońce z objawami podobnymi do wysypki, świądu skóry i pieczenia. Narażeni jesteśmy na ukąszenia owadów, po których może wystąpić reakcja alergiczna w postaci zaczerwienienia, świądu i obrzęku miejsca ukąszenia, a u osób szczególnie wrażliwych może nawet dojść do duszności w wyniku obrzęku krtani.

Reakcje alergiczne

Reakcja alergiczna może pojawić się niespodziewanie, dlatego też warto zaopatrzyć się w leki, które pozwolą złagodzić jej skutki.

W przypadku kataru alergicznego, kichania, obrzęku błony śluzowej nosa – uczucia zatkania nosa, warto mieć ze sobą spraye lub krople do nosa, np. Otrivin Allergy lub Sudafed Xylo Spray HA 0,1%, które mogą być zastosowane doraźnie w celu szybkiego złagodzenia objawów. Przy dłuższym utrzymywaniu się tych symptomów warto przez kilka dni przyjmować doustne leki antyhistaminowe zawierające loratadynę lub cetyryzynę, jak Claritine SPE, Amertil Bio. Leki te łagodzą również objawy w postaci wysypki i świądu skóry.

Niedawno pojawił się na rynku nowy preparat Allegra zawierający feksofenadynę i łagodzący skutki obrzęku błon śluzowych nosa objawiających się zatkaniem nosa i katarem.

Jako preparat wspomagający dobrze jest zażywać również wapno w postaci tabletek musujących w większych dawkach, które hamują reakcję alergiczną, a dodatkowo wysuszają błonę śluzową nosa i łagodzą katar.

Co stosować na alergię?

Ukąszenia najlepiej łagodzić, stosując preparaty w postaci żelu,takie jak Fenistil żel, który szybko się wchłania, nie pozostawiając śladów na ubraniu. Preparat powinien być stosowany w miejscu ukąszenia. Dodatkowo również można przyjmować doustne leki przeciwhistaminowe oraz preparaty wapnia.

Osoby, które mają zdiagnozowaną alergię, nie powinny zapominać o zaopatrzeniu się w leki na receptę, które stale stosują. W podróży może być problem z wizytą u lekarza.

Osoby szczególnie wrażliwe na ukąszenia powinny zaopatrzyć się w adrenalinę, którą można podać doraźnie w przypadku wystąpienia silnych objawów zagrażających życiu, przede wszystkim duszności i spadku ciśnienia krwi – objawów wstrząsu anafilaktycznego.

Na receptę można nabyć lek Adrenalina WZF przeznaczony do samodzielnego użycia przez pacjenta natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej po kontakcie z alergenem. Pacjenci z ryzykiem wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej powinni nosić taki lek przy sobie.
Jedno wstrzyknięcie 0,3 ml leku Adrenalina WZF stosuje się doraźnie domięśniowo w nagłych przypadkach ostrych reakcji alergicznych (anafilaksji), wywołanych przez pokarmy, leki, ukąszenia i użądlenia owadów oraz inne alergeny.

W przypadku uczulenia na słońce z objawami pokrzywki, zaczerwienienia i swędzenia z powodzeniem można zastosować preparaty doustne antyhistaminowe oraz łagodzić skutki preparatami wspomagającymi, jak Panthenol, czy mleczkami łagodzącymi po opalaniu.

Poznaj: 5 sposobów na alergie

Zobacz: Domowe sposoby na alergię

Czy wiesz, że: Alergia jest piętnem cywilizacji

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA