Alka seltzer - lek z kwasem acetylosalicylowym

W aptekach znajdziemy wiele leków przeciwbólowych opartych na działaniu kwasu acetylosalicylowego. Zdecydowana większość z nich jest dostępna bez recepty i może być pomocna w doraźnym leczeniu dolegliwości bólowych o różnym podłożu. Jednym ze wspomnianych leków jest Alka-Seltzer, który, zdaniem producenta, jest produktem przeznaczonym dla osób nie bojących się wyzwań.
1

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Artykuł sponsorowany

Ma bowiem działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, a także zobojętnia nadmiar kwasu solnego w żołądku. Występuje w postaci tabletek musujących rozpuszczalnych w wodzie, dlatego efekty jego działania są odczuwalne stosunkowo szybko - rozpuszczona substancja wchłania się bowiem łatwiej niż ta podana w formie pigułki. Głównym składnikiem leku jest kwas acetylosalicylowy.

Kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy to organiczny związek chemiczny będący pochodną kwasu salicylowego. Najczęściej jest stosowany jako środek obniżający gorączkę i redukujący różnego rodzaju ból. Lek wykazuje również właściwości przeciwzakrzepowe, dlatego bywa podawany jako substancja pomocnicza w leczeniu zakrzepicy. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, by nie zażywać preparatu w czasie krwotoku lub w przypadku nawet niewielkich ran, ponieważ utrudnia ich gojenie się. Warto również wiedzieć, że najnowsze doniesienia łódzkich lekarzy wskazują również na jego zastosowanie w procesie leczenia depresji i niektórych chorób o podłożu psychicznym. Trzeba dodać, że dzięki badaniom i odkryciu zyskali sławę i uznanie kolegów na całym świecie.

Alka Seltzer - zastosowanie

Lek Alka Seltzer może być podawana w przypadku dolegliwości bólowych o lekkim i średnim nasileniu. Według informacji na ulotce należą do nich bóle głowy, bóle mięśniowe (m.in. te z uczuciem ogólnego rozbicia), a także bóle zębów. Preparat może okazać się skutecznym jako środek pomocniczy w radzeniu sobie z bólem i gorączką w przebiegu przeziębienia i grypy. Według niektórych doniesień może przydać się także po nadmiernym spożyciu alkoholu, kiedy również doskwiera ból głowy. Należy jednak pamiętać, by nie przyjmować go jako środka na bóle menstruacyjne, ponieważ może doprowadzić do wystąpienia krwotoku. Nie może być także stosowany jako środek przeciwbólowy podawany po zabiegach chirurgicznych lub w przypadku innych ran. Utrudnia ich gojenie i tym samym może doprowadzić do zakażenia. Trzeba też wiedzieć, że lek Alka Seltzer nie może być przyjmowany bez kontroli lekarza. Zasadność jego zastosowania należy skonsultować także z farmaceutą. Preparat nie może być też przyjmowany stale (chyba że lekarz zaleci inaczej).

Reklama

Alka Seltzer - dawkowanie

Tabletki Alka Seltzer (zobacz: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/bol/alka-seltzer/) należy rozpuścić w szklance letniej lub chłodnej, przegotowanej wody, a następnie wypić musujący płyn. Trzeba pamiętać, by woda nie była zbyt gorąca, ponieważ może zmniejszyć działanie leku. Preparat należy przyjmować po posiłkach. Dopuszczalna dawka dla osób dorosłych to 1-3 tabletki musujące jednorazowo. Jeśli zachodzi taka konieczność, dawka może być powtarzana, jednak nie częściej niż co 4-8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 12 tabletek musujących na dobę. W przypadku młodzieży w wieku powyżej 12 lat lek może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza. Należy wówczas przyjąć 1 tabletkę musującą jednorazowo. W razie potrzeby dawka jednorazowa może być powtarzana do 3 razy na dobę, nie częściej niż co 4-8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 3 tabletki musujące na dobę. Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.

Mimo że wiele leków, szczególnie tych przeciwbólowych i przeciwzapalnych (m.in. Alka Seltzer) można kupić w aptece bez recepty, nie należy stosować ich bez kontroli lekarza, ponieważ mogą być przyczyną trudnych do leczenia skutków ubocznych. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy organizm jest inny i w różny sposób reaguje na ten sam preparat, dlatego konsultacja z lekarzem i farmaceutą jest absolutną koniecznością.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->