Alkohol dobrze wpływa na pamięć? Są zastrzeżenia

Starszy niż rok
Czy to możliwe, żeby alkohol miał pozytywny wpływ na pamięć? Takie wnioski można wyciągnąć z odkrycia amerykańskich naukowców. Oczywiście z istotnymi zastrzeżeniami.

Według badania przeprowadzonego przez naukowców z kilku amerykańskich uczelni istnieje związek między spożywaniem alkoholu w niewielkich ilościach przez osoby w wieku 60+ a pamięcią epizodyczną, pozwalającą na przywoływanie wspomnień przeżytych zdarzeń.

Czytaj też: Co jest groźniejsze alkohol czy narkotyki?

Wpływ alkoholu na pracę mózgu

Poziom spożycia nie ma zwykle według obserwacji naukowców wpływu na ogólną sprawność umysłową. Niewielkie ilości alkoholu mogą jednak zwiększać uwalnianie substancji chemicznych w mózgu, które są związane z funkcjami poznawczymi i przetwarzaniem informacji. Co jednak najbardziej ciekawe, umiarkowane spożycie wiąże się z większą objętością hipokampa - i to jest prawdopodobnie przyczyna różnic działania pamięci epizodycznej.

Autorzy badania zwracają uwagę, że obserwacja osób w wieku średnim nie pozwoliła na stwierdzenie istotnych różnic funkcji poznawczych i ogólnego działania mózgu. Przyczyną może być fakt, że osoby starsze, które są wciąż w ogóle w stanie pić alkohol, są ogólnie zdrowsze - i to może być przyczyna osiąganych przez nie lepszych wyników w porównaniu do tych, którzy rezygnują z picia z powodów zdrowotnych.

Sprawdź: Czy masz problem z alkoholem?

Wiele razy już w różnych badaniach stwierdzono, że niskie lub umiarkowane spożycie alkoholu ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze i pamięć w późniejszym życiu. Z drugiej jednak strony udowodnione jest, że niezwykle szkodliwe dla mózgu działanie ma picie pięciu lub więcej napojów alkoholowych podczas jednej okazji.

Czytaj też: Na zdrowie! Alkoholowe preferencje Polaków nie takie złe?

Alkoholizm - długa droga w dół

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA