Alkohol i napoje energetyczne nie idą w parze

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Skutki mieszania alkoholu z napojem energetycznym nie zawsze mogą być przyjemne. Nie łudźmy się, że napoje energetyzujące są cudownymi eliksirami zmniejszającymi negatywne efekty wypitego alkoholu.

Spis treści

Skutki zmieszania alkoholu z napojem energetycznym mogą być tragiczne. Wpływ spożycia takiego drinka na organizm jest w gruncie rzeczy nieprzewidywalny. Przede wszystkim obciąża serce, czego konsekwencją może być zawał.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost spożycia kolorowych drinków i wina. Szczególnie młodzi ludzie eksperymentują mieszając alkohol z sokami, przyprawami, a także z napojami energetycznymi. Jak wykazały badania, te ostatnie są niebezpieczne.

Pobudzenie i otępienie jednocześnie

Kofeina zawarta w napojach energetyzujących odwadnia organizm powodując, że alkohol jest trudniej absorbowany i tym samym wywiera bardziej szkodliwy wpływ. Podobnie dzieje się podczas spożywania napojów energetycznych w czasie zwiększonego wysiłku. BBS News opublikowało badania, że takie napoje maskują działanie alkoholu. Dodatkowo mogą powodować chwilowe pobudzenie skutkujące poczuciem trzeźwości. W rzeczywistości osoba jest tak samo pijana, a często jeszcze bardzo agresywna.

Sprawdź: Czy masz problem z alkoholem?

kaca" style="min-height: 76px">

Na kaca

Napoje energetyzujące coraz częściej są także kupowane aby przeciwdziałać negatywnym skutkom alkoholu. Krótki zastrzyk energii wiąże się z dużym obciążeniem dla serca, które zaczyna pracować niestabilnie. W takich momentach przedawkowanie kofeiny może grozić drgawkami, nudnościami, wymiotami, a nawet zaburzeniami oddychania co może skończyć się zgonem.

Czytaj też: Co jest groźniejsze alkohol czy narkotyki?

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam