Alkoholizm

Nie każde picie alkoholu jest chorobą alkoholową. Nadużywanie alkoholu (pijaństwo) nie jest jeszcze chorobą alkoholową, aczkolwiek może prowadzić do jej powstawania.
 

Nie każde picie alkoholu jest chorobą alkoholową. Nadużywanie alkoholu (pijaństwo) nie jest jeszcze chorobą alkoholową, aczkolwiek może prowadzić do jej powstawania.


Niewinny początek


Początek alkoholizmu nie jest łatwy do uchwycenia. Zaczyna się niewinnie, pije się towarzysko, aby odreagować napięcie, poprawić nastrój. Granica pomiędzy piciem towarzyskim a chorobowym jest płynna. Nie istnieje żaden test biochemiczny czy farmakologiczny, który pozwala na wykrycie początkującego alkoholika. Częste upicia się, są sygnałem alarmującym.

Tolerancja alkoholu u każdego człowieka jest różna, osoby z tzw. „mocną głową” są szczególnie zagrożone, ponieważ nie odczuwają fizycznie skutków picia nawet przez wiele lat. Degradacja organizmu może być czasem niewielka.

Ciągle usprawiedliwiają swoje picie przed rodziną, znajomymi, pracodawcami. Na początku uzasadnienia są prawdziwe, a później prawda przestaje się liczyć, najważniejsze staje się by stworzyć pozory.


Alkoholik


Wśród społeczeństwa panuje przekonanie, iż alkoholizm tyczy się ludzi bezdomnych, bez pracy, upośledzonych fizycznie i psychicznie przez picie denaturatu i innych napojów alkoholowych. Osoby uzależnione cechuje różny poziom społeczny. Problem może również dotykać osób na wysokich stanowiskach, mających rodzinę, dom, samochód itd.

Alkoholik pije pod wpływem wewnętrznego silnego przymusu. Zdecydowana większość alkoholików czuje do siebie pogardę, nienawidzi samego siebie, nienawidzi smaku alkoholu, nienawidzi picia, ale nie ma silnej woli żeby przestać. Oszukuje samego siebie i otoczenie.

Patologiczny sposób picia zmienia osobowość. Osoba uzależniona nie ma samokrytycyzmu, cechuje ją wzmożona pobudliwość emocjonalna ze znaczną chwiejnością uczuciową. Objawia się to skłonnością do wzruszeń z błahych powodów, drażliwością, wybuchowością, agresją. U alkoholika występują zaburzenia świadomości, mają tzw. „przerwy w życiorysie” nawet po niewielkiej ilości alkoholu.

W rozpoczęciu leczenia najważniejsze jest, żeby osoba pijąca uświadomiła sobie, że jest chora. Jest wiele ośrodków, terapeutów, którzy pomagają wielu uzależnionym ludziom wyjść z nałogu. Nie warto marnować sobie życia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA