Alkoholizm - czym jest, objawy i powikłania - jak leczyć uzależnienie od alkoholu?

Choroba alkoholowa dotyka zaskakująco dużą część społeczeństwa. Chociaż zdajemy sobie sprawę ze szkodliwego działania alkoholu, picie na imprezach, weselach, urodzinach czy imieninach nadal pozostaje częścią naszej kultury, zwyczajem, z którym niekoniecznie chcemy zerwać. Gdy jednak okazjonalne wychylenie kieliszka zmienia się w coweekendowe lub codzienne regularne spożywanie alkoholu, oznacza to, że mamy poważny problem.
Alkoholik

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to choroba o podłożu psychosomatycznym - osoba cierpiąca na chorobę alkoholową czuje stały przymus dostarczenia swojemu organizmowi uzależniającej substancji. Zaburzenie polega na utraceniu kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, przez co chory przez większość czasu nie panuje nad swoim zachowaniem.

Objawy uzależnienia

Początki choroby są bardzo trudne do wykrycia, gdyż osobom postronnym najczęściej wydaje się, że uzależniony pije okazjonalnie, raczej dla zabawy niż podniesienia własnej wartości czy poczucia się pewnie. Niestety już wtedy choroba doskonale się rozwija, korzystając z pewnego rodzaju społecznego przyzwolenia. Kolejne objawy to:

 • Poszukiwanie okazji do picia, nawet w sytuacjach i miejscach, które nie są do tego odpowiednie (praca). Picie w samotności.
 • Zwiększona tolerancja na alkohol - chory odczuwa, że musi pić więcej, by uzyskać oczekiwany efekt.
 • Głód alkoholowy, który powoduje silny dyskomfort w momencie, w którym chory nie spożywa alkoholu. Pojawia się przymus picia.
 • Zespół odstawienia - nie picie przez dłuższy czas powoduje nudności, drżenie kończyn, nadwrażliwość na zewnętrzne bodźce, zaburzenia ciśnienia i rytmu serca

Reklama

Powikłania

 Najczęściej wymienianymi skutkami choroby alkoholowej są:

 • Choroba wieńcowa
 • Kardiomiopatia
 • Nadciśnienie
 • Impotencja
 • Upośledzenie funkcji poznawczych
 • Choroby układu pokarmowego
 • Alkoholowe zapalenie wątroby
 • Marskość wątroby
 • Cukrzyca

Pamiętajmy jednak, że alkoholizm pustoszy zarówno organizm jak i życie chorego, pozbawia go rodziny i najbliższych, pozostawiając często samemu sobie.

Leczenie uzależnienia

Warto pamiętać, że alkoholizm jest chorobą o podłożu psychicznym, dlatego do całkowitego wyzdrowienia konieczna jest przede wszystkim silna wola oraz zdanie sobie sprawy z własnej choroby. Bez przyznania się do alkoholizmu leczenie niestety nie jest możliwe. Dlatego jako niezbędny czynnik leczenia alkoholizmu podaje się terapię uzależnień, sesje Anonimowych Alkoholików i stały kontakt z psychiatrą.

Obecnie najbardziej pomocne w leczeniu uzależnień są ośrodki umożliwiające choremu korzystanie z terapii w bezpiecznej, odosobnionej przestrzeni. W ośrodkach odwykowych mają oni bowiem dostęp do stałego kontaktu z wyspecjalizowanym terapeutą przy jednoczesnym odizolowaniu od źródła uzależnienia. Dodatkowym bodźcem wspomagającym powrót do zdrowia jest także kontakt z najbliższymi - wsparcie rodziny ma dla wielu alkoholików działanie terapeutyczne. Ośrodki odwykowe nastawione są przede wszystkim na wyleczenie pacjenta, dlatego daje on niezbędne narzędzia do zrozumienia własnego problemu, ale także wypracowania życia w trzeźwości.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja

https://www.alkoluz.pl/

Najnowsze metody leczenia

Doświadczony personel

Kontakt 27/7

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja – główna placówka

05-300 Zalesie Górne

Zadzwoń +48 575 850 530

Napisz na info@alkoluz.pl

Pracujemy codziennie 24h / 7 dni w tygodniu.
Jesteśmy dla Ciebie!

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Warszawa

Wałbrzyska 19/44
02-739 Warszawa 
woj. mazowieckie

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Wrocław

Obornicka 86/1
51-114 Wrocław
woj. dolnośląskie

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Kraków        

Karmelicka 64/9
31-128 Kraków
woj. małopolskie

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Gdańsk

Wały Piastowskie 1/1508
80-855 Gdańsk
woj. pomorskie

Oceń artykuł

(liczba ocen 14)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->