AMA potwierdza: otyłość jest chorobą

Otyłość oficjalnie uznano za chorobę na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego (AMA) w Chicago. Stowarzyszenie określiło otyłość jako „poważny problem zdrowia publicznego”.

Członkowie Stowarzyszenia uzasadniają, że: "(…) sugerować, że otyłość nie jest chorobą, tylko konsekwencją wybranego stylu życia wyrażanego nadmiernym jedzeniem i brakiem aktywności, to tak samo, jakby sugerować, że rak płuc nie jest chorobą, gdyż został wywołany indywidualnym wyborem palenia papierosów".

Zobacz też: Fundacja BOŚ alarmuje: jesteśmy coraz grubsi.

Uznanie otyłości za chorobę

W oświadczeniu AMA podkreśliło też, że dzięki tej decyzji będzie możliwa zmiana podejścia środowiska medycznego do kwestii otyłości, a co za tym idzie – skuteczniejsza profilaktyka i leczenie. Głównym argumentem Stowarzyszenia są szokujące statystyki, według których na otyłość cierpi co trzeci dorosły Amerykanin i 18 proc. dzieci. Problem ten dotyczy nie tylko USA – WHO szacuje, że w ciągu dwóch lat ryzyko otyłości w każdym regionie na świecie zwiększy się dwukrotnie.

Za uznaniem otyłości za chorobę opowiadało się m.in. Amerykańskie Kolegium Kardiologii, Towarzystwo Otyłości, Amerykańskie Stowarzyszenie Endokrynologów Klinicznych – przeciw była Komisja Naukowa i Zdrowia Publicznego, która ponad rok badała tę kwestię.

Choć decyzja AMA nie ma mocy prawnej, może ona wpłynąć na działania firm ubezpieczeniowych i pomóc pacjentom ubiegać się o zwrot części kosztów leczenia.

Podstawy leczenia otyłości prostej
Chirurgiczne leczenie otyłości
Leki w walce z otyłością

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA