Ania Popek: Nie mam kiedy chorować [WYWIAD]

Anna Popek jest orędowniczką zdrowego stylu życia. Raz w roku przechodzi dietę oczyszczająca pod okiem specjalistów w Gołubiu na Kaszubach. Ale też każdego dnia stara się żyć zdrowo – regularnie się bada, interesują ja nowinki medyczne, uprawia sport.
Anna Popek

Spis treści

- Wszyscy wiedzą, że bardzo dbasz o zdrowie. Skąd to się wzięło?

To rodzinna tradycja. Mój ojciec miał taką filozofię życiową, że nie należy popadać ze skrajności w skrajność. Unikał lekarstw, uważał, że trzeba dbać o siebie na co dzień: spać dobrze, zdrowo jadać, raz w tygodniu chodzić do sauny. Takie proste sposoby. Zawsze nam powtarzał: „Myj się zimną wodą, będziesz piękną, będziesz młodą”. I ja rzeczywiście pamiętam te słowa sprzed tylu lat i myję się zimną wodą każdego ranka. Moja babcia także była zawsze blisko natury. Ona wiedziała, na co dobry jest rumianek, malwa czy bratek. Jej szafka była pełna ziół, które sama zbierała. Podobnie robiła mama. I jakoś w to wsiąknęłam. Potem rozczytałam się w książkach dr Jadwigi Górnickiej, które podaje proste i mądre sposoby na utrzymanie zdrowia. Poza tym, nie mam kiedy chorować.

- Wiesz na przykład co jest dobre na jesienne chłody?

Oczywiście, wiem, że powinno się używać pieprzu cayenne, imbiru, miodu… Nie jeść wychładzających organizm jogurtów za to próbować wszystkiego, co rozgrzewa i działa odkażająco. Trzeba wiedzieć, co i jak wpływa na organizm. Ludzie często myślą, że będą sobie żyć jak chcą, będą jedli i pili byle co, a potem wezmą lekarstwo, które im pomoże. No nie! Trzeba wcześniej dbać o zdrowie.

Zdrowie i dieta

- Jak według Ciebie należy dbać o swoje zdrowie na co dzień?

Należy interesować się drobiazgami związanymi ze zdrowiem, bo życie składa się z drobiazgów, które powtarzane codziennie zmieniają nas i nasze zdrowie. Trzeba regularnie badać się, uprawiać jakikolwiek sport, nawet spacer, nie objadać się. Ostatnio lekarz w studiu „Pytania na śniadanie” powiedział, że dla wątroby lepiej jest od czasu do czasu porządnie się upić, niż pić codziennie niewielkie zdawałoby się ilości alkoholu, bo to może być wręcz rakotwórcze. Warto napić się alkoholu tylko wtedy, jeśli chcemy coś uświęcić, celebrować. I podobnie ze słodyczami – jemy gdy jest okazja bądź sami coś upieczemy. Ale zajadanie się ciastkami z paczki jest szkodliwe.

- Kupujesz produkty eko?

Nie popadam też w skrajności. Monteskiusz powiedział, że zdrowie utrzymane kosztem zbyt restrykcyjnej diety jest po prostu przykrą chorobą. Zgadzam się z nim. Poza tym nie można przesadzać z produktami eko, które są czasem w nieuzasadniony sposób drogie. Gdy mam ochotę na mielonego czy ziemniaki, to je jem. Uważam tylko na ilość spożywanych pokarmów i niej jem zbyt późnych kolacji.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!