Nowy sklep

już ON-LINE

Anoreksja - Prozak tu nie pomoże

Leczenie anoreksji prozakiem? Sprawdź dlaczego lekarze przepisują go swoim wychudzonym pacjentom.
 

Prozak nie pomaga w leczeniu jadłowstrętu psychicznego. Chorzy nie wracają dzięki niemu szybciej do prawidłowej wagi. Nie pomaga on również, kiedy chce się uniknąć nawrotów choroby. Wynika tak z badań przeprowadzonych w Nowojorskim Stanowym Instytucie Psychiatrycznym. Prozak bywa często zapisywany pacjentom z anoreksją przez lekarzy.

anoreksja,37657.html">Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) jest zaburzeniem odżywiania związanym z prowadzeniem diety ekstremalnej. Chorzy na tę chorobę starają się zachować jak najniższą masę ciała. Zdecydowana większość anorektyków to kobiety. W wyniku anoreksji umiera więcej pań niż w przypadku jakiejkolwiek innej choroby związanej z zaburzeniami psychicznymi.

Anoreksja uzależnia

Około 50 proc. chorych na anoreksję, którzy trafiają raz do szpitala, wraca tam ponownie w ciągu 12 miesięcy.
"Ludzie nie powinni polegać na lekach, które nie są zbyt skuteczne (Prozak), ale powinni skierować się ku innym, bardziej przydatnym metodom leczenia." - powiedział doktor Timothy Walsh, dowodzący zespołem badawczym.

Czytaj też: Anoreksja to nie jest „niewinna” dieta

Prozak dobry na lęki

Po przeprowadzaniu badań, naukowcy stwierdzili, iż Prozak jest znacznie bardziej skuteczny w leczeniu lęków i depresji - które są nota bene bardzo powszechne wśród chorych na anoreksję. Niektórzy pacjenci z anoreksją i bulimią jednocześnie, także stosują Prozak. - Im ten lek także nie pomaga - twierdzą eksperci.

Mogą istnieć przypadki, kiedy Prozak jest skuteczny - ale nie ma sytuacji, gdy pacjent odzyskał normalną wagę i utrzymał ją przez 6 miesięcy.
Naukowcy zaznaczyli, że dziewczynki w wieku 9 - 12 lat z anoreksją, to najtrudniejsza grupa do leczenia. Ciężko jej wówczas znaleźć odpowiedni lek. Dziś już jednak wiadomo, że Prozak nie pomaga.

W podsumowaniu badań naukowcy wyraźnie i raz jeszcze zaznaczyli, że można używać Prozaku w badaniu osób z anoreksją, ale tylko jeśli występuje u nich depresja czy lęki.

Sprawdź: Anoreksja z genów, a nie z telewizora

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)