Anoreksja z genów, a nie z telewizora

Anoreksja jest uwarunkowana genetycznie. Promowanie wizerunku chudych dziewczyn nie przyczynia się bezpośrednio do choroby.
 

anoreksja,37657.html">Anoreksja jest rzadkim, ale bardzo skomplikowanym zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się dużą utratą masy ciała i ciągłą obsesją na punkcie własnej wagi. W USA, wśród dorosłych obywateli, około 0,6 proc. społeczeństwa cierpi bądź cierpiało na anoreksję w jakimś momencie swojego życia. Dane, pochodzące z tamtejszego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego mówią, że 90 proc. chorych stanowią kobiety.

Anoreksja nie bierze się z oglądania

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób psychicznych, dokładne czynniki sprzyjające czy też powodujące anoreksję pozostają nam nieznane. W społeczeństwie króluje przekonanie, że to pokazywane w mediach obrazy i zdjęcia z udziałem bardzo szczupłych dziewcząt powodują, że część pań lub dziewczynek wpada w anoreksję. Nic bardziej mylnego. Badania wykazały bowiem, że anoreksja ma silne podłoże genetyczne. Doktor Cynthia Bulik, w podsumowaniu swoich badań "Genetyczne podłoże anoreksji", już w 2007 roku napisała, że badania rodzinne konsekwentnie wykazały, iż anoreksja "krąży" w rodzinie. Jej słowa potwierdził niedawno doktor Walter Kaye z Uniwersytetu w Kalifornii). Stwierdził, że obawy, iż to szczupłe modelki wpędzają młode dziewczyny w kompleksy i anoreksję są mylne.

Czytaj też: Anoreksja u mężczyzn i chłopców

Geny odpowiedzialne za anoreksję

"Ludzie od dawna obwiniają rodziny i media, ale zaburzenia jedzenia są chorobami biologicznymi i ich leczenie powinno być oparte na metodach biologicznych" - zaznaczył doktor Kaye w wypowiedzi dla magazynu "Scientific American Mind". Liczne badania i naukowcy potwierdzają, że anoreksji sprzyjają jej genetyczne. Jeśli to prawda, to całkiem możliwe, że do leczenia anoreksji w przyszłości będzie mogła być wykorzystywana metoda terapii genowej.

Czy wiesz, że…

Jadłowstręt psychiczny / anoreksja - to zaburzenie odżywiania polegające na planowanej, dużej utracie wagi. Chory ma zaburzony wizerunek własnej osoby. Ciągle wydaje mu się, że jest za gruby. Robi wszystko, by nie przytyć.

Choroba ta działa wyniszczająco na ludzki organizm. Często zmiany, które wówczas zachodzą w ludzkim ciele, są nieodwracalne.

Anoreksja w 10 proc. przypadków prowadzi nawet do śmierci. 75 proc. przypadków zachorowań odnotowuje się u osób przed 25 rokiem życia. Szczyt zachorowań odnotowuje się zaś wśród dziewcząt między 14 a 18 rokiem życia.

Na podstawie publikacji w "Life's Little Mysteries".

Sprawdź też: Anoreksja to nie jest „niewinna” dieta

RED ELKA

Źródło: Medme.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA