Anorektyczka w ciąży

Ciąża to czas, kiedy zmienia się ciało kobiety. Strach przed przybieraniem na wadze może przerodzić się w niebezpieczną chorobę.
 

Borykasz się z zaburzeniami odżywania, a dowiadujesz się, że niedługo zostaniesz mamą, a może jesteś w ciąży i nagle zaczynasz panicznie bać się przybierania na wadze? Sprawdź, co zrobić, aby zadbać o zdrowie – swoje i dziecka.

Anoreksja u kobiet w ciąży

Nazwa choroby pochodzi od słów pregnancy (ciąża) i anorexia (anoreksja). Dotyczy zaburzeń odżywiania, które ujawniają się podczas ciąży. Kobiety dotknięte tym problemem nie chcą pogodzić się z przybieraniem na wadze podczas ciąży oraz panicznie boją się, że już nigdy nie wrócą do sylwetki sprzed ciąży. Kobiety kontrolują wagę, liczą kalorie, przechodzą na drastyczne diety – zachowują się jak „zwykłe” anorektyczki. Jednak w tym przypadku strach przed przytyciem ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie ich samych, ale także rozwijających się maluszków.

Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży

Sprawdzone porady

• Nie wolno przyjmować środków przeczyszczających i moczopędnych, które mogą szkodzić dziecku.

• Nie wolno prowokować wymiotów. Może to doprowadzić do poronienia bądź przedwczesnego porodu.

• Masa ciała w czasie ciąży zwiększa się i jest to naturalny proces. Strach przed przytyciem w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku. Zbyt niska waga ma negatywny wpływ na jego zdrowie. Lekarz powinien monitorować przyrost kilogramów. Rozważ także pomoc psychologa, który pomoże zrozumieć zmiany, które zachodzą w ciele matki oraz zaakceptować nową sylwetkę.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

• Zapamiętaj, że głodząc siebie, głodzisz dziecko. Teraz nie jesteś już sama.
Jeśli cierpisz na bulimię, to z pewnością twój organizm jest słabszy niż u zdrowej kobiety. Nie martw się jednak na zapas, jeśli będziesz pod stałą opieka lekarza, to dzięki stosowaniu się do odpowiednich zaleceń, uzupełnisz niedobory w organizmie.

Pregoreksja bardzo często dotyka kobiety, które w przeszłości chorowały na zaburzenia odżywania. Ciąża to dla nich czas wielkiej próby, dlatego powinny w szczególności zadbać o opiekę lekarza ginekologa, specjalisty ds. żywienia oraz psychologa.

Choroba jest niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka.

• Kobiety chore na pregoreksję często rodzą wcześniaki oraz dzieci z zaburzeniami układu nerwowego lub mózgu.

• Dzieci, które podczas ciąży nie otrzymywały wystarczającej ilości składników odżywczych w późniejszym życiu mogą być podatne na infekcje i choroby. Mogą chorować na serce lub mieć liczne problemy natury psychologicznej, problemy z koncentracją, pamięcią i nauką.

• Istnieje ryzyko, że dzieci same będą w przyszłości cierpieć na zaburzenia odżywiania.

• Zbyt intensywny trening podczas ciąży może prowadzić do powikłań okołoporodowych.

• Mama, która niedostatecznie odżywia swój organizm naraża się na szereg konsekwencji, ponieważ ciąża to ogromny wysiłek dla ciała kobiety.  Osłabione kobiety częściej borykają się z problemem depresji.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Dietetyk, ginekolog oraz psycholog pomogą ci walczyć z problemem, który może nieść ze sobą długotrwałe konsekwencje dla ciebie i twojego dziecka.

Czytaj też: Anoreksja to nie jest „niewinna” dieta

Sprawdź: Anoreksja z genów, a nie z telewizora

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA