Anorektyczka w ciąży

Ciąża to czas, kiedy zmienia się ciało kobiety. Strach przed przybieraniem na wadze może przerodzić się w niebezpieczną chorobę.

Borykasz się z zaburzeniami odżywania, a dowiadujesz się, że niedługo zostaniesz mamą, a może jesteś w ciąży i nagle zaczynasz panicznie bać się przybierania na wadze? Sprawdź, co zrobić, aby zadbać o zdrowie – swoje i dziecka.

Anoreksja u kobiet w ciąży

Nazwa choroby pochodzi od słów pregnancy (ciąża) i anorexia (anoreksja). Dotyczy zaburzeń odżywiania, które ujawniają się podczas ciąży. Kobiety dotknięte tym problemem nie chcą pogodzić się z przybieraniem na wadze podczas ciąży oraz panicznie boją się, że już nigdy nie wrócą do sylwetki sprzed ciąży. Kobiety kontrolują wagę, liczą kalorie, przechodzą na drastyczne diety – zachowują się jak „zwykłe” anorektyczki. Jednak w tym przypadku strach przed przytyciem ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie ich samych, ale także rozwijających się maluszków.

Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży

Sprawdzone porady

• Nie wolno przyjmować środków przeczyszczających i moczopędnych, które mogą szkodzić dziecku.

• Nie wolno prowokować wymiotów. Może to doprowadzić do poronienia bądź przedwczesnego porodu.

• Masa ciała w czasie ciąży zwiększa się i jest to naturalny proces. Strach przed przytyciem w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku. Zbyt niska waga ma negatywny wpływ na jego zdrowie. Lekarz powinien monitorować przyrost kilogramów. Rozważ także pomoc psychologa, który pomoże zrozumieć zmiany, które zachodzą w ciele matki oraz zaakceptować nową sylwetkę.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

• Zapamiętaj, że głodząc siebie, głodzisz dziecko. Teraz nie jesteś już sama.
Jeśli cierpisz na bulimię, to z pewnością twój organizm jest słabszy niż u zdrowej kobiety. Nie martw się jednak na zapas, jeśli będziesz pod stałą opieka lekarza, to dzięki stosowaniu się do odpowiednich zaleceń, uzupełnisz niedobory w organizmie.

Pregoreksja bardzo często dotyka kobiety, które w przeszłości chorowały na zaburzenia odżywania. Ciąża to dla nich czas wielkiej próby, dlatego powinny w szczególności zadbać o opiekę lekarza ginekologa, specjalisty ds. żywienia oraz psychologa.

Choroba jest niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka.

• Kobiety chore na pregoreksję często rodzą wcześniaki oraz dzieci z zaburzeniami układu nerwowego lub mózgu.

• Dzieci, które podczas ciąży nie otrzymywały wystarczającej ilości składników odżywczych w późniejszym życiu mogą być podatne na infekcje i choroby. Mogą chorować na serce lub mieć liczne problemy natury psychologicznej, problemy z koncentracją, pamięcią i nauką.

• Istnieje ryzyko, że dzieci same będą w przyszłości cierpieć na zaburzenia odżywiania.

• Zbyt intensywny trening podczas ciąży może prowadzić do powikłań okołoporodowych.

• Mama, która niedostatecznie odżywia swój organizm naraża się na szereg konsekwencji, ponieważ ciąża to ogromny wysiłek dla ciała kobiety.  Osłabione kobiety częściej borykają się z problemem depresji.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Dietetyk, ginekolog oraz psycholog pomogą ci walczyć z problemem, który może nieść ze sobą długotrwałe konsekwencje dla ciebie i twojego dziecka.

Czytaj też: Anoreksja to nie jest „niewinna” dieta

Sprawdź: Anoreksja z genów, a nie z telewizora

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA