Nowy sklep

już ON-LINE

Anorektyczki i bulimiczki mają problemy z płodnością

Bulimia i anoreksja mają związek z zaburzeniami płodności, nieplanowanymi ciążami i negatywnymi uczuciami do dziecka w trakcie ciąży.

Spis treści

Badania opublikowane po raz pierwszy w "An International Journal of Obstetrics and Gynaecology" (BJOG) przeprowadzili naukowcy z King's College London i University College London. W badaniach wzięły udział kobiety ciężarne, z jednej strony - z anoreksja,19.html">anoreksją lub bulimią, a z drugiej - zdrowe. Tak sprawdzano i porównywano wpływ zaburzeń jedzenia na płodność. W sumie przeanalizowano 11088 historii medycznych kobiet. Panie wypełniały ankiety w 12 i 18 miesiącu ciąży. U 1,5 proc. badanych kobiet (171 przypadków) stwierdzono anoreksję w jakimś momencie ich życia. 1,8 proc. pań miało bulimię (199 przypadków). Dodatkowo 0,7 proc. kobiet (82 przypadki) cierpiało na obydwie choroby. Pozostałe 96 proc. pań (10636 przypadków) było zdrowych pod badanym kontem i stanowiło grupę porównawczą dla anorektyczek i bulimiczek.

Anorektyczki dłużej starją się o dziecko

Po analizie danych okazało się, że aż 39,5 proc. kobiet z anoreksją lub bulimia,52.html">bulimią w historii chorób, średnio o sześć miesięcy dłużej musiało starać się o zajście w ciążę. Dla porównania - wśród zdrowych kobiet, 25 proc. populacji dłużej starało się o dziecko. Badania wykazały także, że kobiety z anoreksją lub bulimią dwa razy częściej potrzebowały pomocy specjalistów w utrzymaniu ciąży. Chodzi o 6,2 proc. z populacji "chorej". Dla porównania, wśród kobiet zdrowych, tylko 2,7 proc. potrzebowało takiej samej pomocy.

 

Anorektyczki są mniej szczęśliwymi matkami

Dodatkowo ankieta w 18. miesiącu ciąży wykazała, że kobiety z anoreksją czy bulimią w historii chorób, częściej zachodziły w niechcianą ciążę. W grupie "chorej", aż 41,5 proc. kobiet stwierdziło, że nie planowały dziecka. Dla porównania, w grupie "zdrowej", tylko 28,6 proc. pań odpowiedziało w ten sam sposób. Naukowcy badali także, czy kobiety były szczęśliwe w trakcie ciąży lub na wiadomość o spodziewanym dziecku. Analizy wykazały, że panie z anoreksją lub bulimią w historii chorób, dwa razy częściej zauważały u siebie negatywne uczucia w stosunku do spodziewanego dziecka (9,8 proc. populacji).

Reklama

„Skazane” na niepłodność

"Badanie pokazało, że istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń płodności w związku ze zdiagnozowaną anoreksją czy bulimią u matki. Z drugiej jednak strony liczba nieplanowanych ciąż u kobiet z grupy "chorych" wskazuje, że ich zdolność płodności została być może wcześniej źle oszacowana i daje im się błędnie mniejsze szanse na poczęcie dziecka" – podsumowała wyniki badań doktor Abigail Easter, która przewodziła pracami zespołu badawczego.

Na podstawie publikacji w BJOG.

RED ELKA

Czytaj też: Anoreksja pochodzi z genów, a nie z telewizora

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)