Antybiotyki na kaszel? Lekarze mówią „nie”

Lekarze przypisują dzieciom antybiotyki na kaszel, bo na to nalegają rodzice chorych maluchów. Naukowcy przestrzegają jednak, że leki te nie powinny być przez najmłodszych przyjmowane - mogą bowiem wydłużyć chorobę i wywołać uczulenie.

Wyniki badań opublikowano podczas spotkania American College of Chest Physicians. Prowadzący badania Francesco de Blasio z Uniwersytetu w Bolonii potwierdził, że przepisywane antybiotyki w żaden wyraźny sposób nie poprawiają stanu kaszel,37496.html">kaszlącego dziecka, a w określonych przypadkach mogą nawet opóźniać maluchom powrót do zdrowia.

Badaniu poddano 305 chorych maluchów, których podzielono na trzy grupy. Pierwsza grupa dostawała jedynie antybiotyki, druga – antybiotyki i leki na kaszel, trzecia natomiast nie otrzymywała żadnych leków.

Czytaj też: Alkohol a antybiotyki – fakty i mity

Lek na kaszel

Wyniki częściowo potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia badaczy – leczone antybiotykami dzieci chorowały dłużej niż najmłodsi, którzy zażywali antybiotyki i środki przeciwkaszlowe podawane przy przeziębieniu. Zaskakujące okazało się jedynie porównanie pierwszej i trzeciej grupy – według naukowców dzieci dochodziły do zdrowia dokładnie w tym samym czasie.

Zobacz: Naturalne leki na kaszel

Uczeni przypominają, że antybiotyki stosowane powinny być jedynie w poważnych przypadkach, np. wówczas, gdy dochodzi do wtórnego zakażenia bakteryjnego, a nie w momencie, gdy zaatakuje nas wirus. Wymuszanie na lekarzu przepisywania antybiotyków może nam poważnie zaszkodzić. Leki te, jeśli będą stosowane niepotrzebnie lub w nadmiarze, są w stanie m.in. osłabić naszą odporność i prowadzić do alergii.

Czytaj też: Uporczywy, suchy, poranny – wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kaszlu

Zobacz: Suchy kaszel męczy dziecko. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia

Poznaj właściwości i przepis na: Syrop z czosnku

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA