Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zarażenia HIV

hiv
Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, są dwa razy częściej narażone na HIV. Dwa razy częściej przekazują też tego wirusa swoim partnerom.

Spis treści

Artykuł z wynikami badań, w których wzięło udział ok. 3800 par, opublikowano w "The Lancet" (październik 2011). Wynika z nich, że ryzyko zarażenia się kobiet wirusem HIV i jego transmisja na partnera jest dwukrotnie wyższa u tych pań, które stosują antykoncepcję hormonalną.

"Odkrycia te mają wielki wpływ na planowanie rodziny i prowadzenie programów profilaktycznych przeciw HIV" - powiedział naukowemu periodykowi Jared Baeten z Uniwersytetu w Waszyngtonie w USA.

Zachorowania na HIV

„Lancet” cytuje też Renee Heffrona, szefa zespołu badawczego: „Pilnie są potrzebne nowe zalecenia odnośnie stosowania antykoncepcji przy zagrożeniu zarażeniem HIV. Szczególnie należy podkreślić znaczenie podwójnego zabezpieczenia - prezerwatywą i innym środkiem (i to nie może być kuracja hormonalna). Dodatkowo kobiety narażone na zakażenie HIV powinny dostawać najniższe dawki w terapii hormonalnej" - dodał Renee Heffron, szef zespołu badawczego.

Antykoncepcja hormonalna (w postaci tabletek czy tez zastrzyków) jest stosowana przez ponad 140 milionów kobiet na całym świecie. Około 16 milionów z nich to kobiety z Afryki Sybsacharyjskiej, które są zarażone HIV.

Renee Heffron wraz z zespołem badawczym chciał ocenić ryzyko zarażenia się HIV i transmisję wirusa na partnera u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Przeprowadzili w tym celu dwa rodzaje badań w siedmiu krajach Afryki Subsacharyjskiej (Botswana, Rwanda, Kenia, Uganda, RPA, Tanzania, Zimbabwe). Wzięło w nich udział 3790 heteroseksualnych par, w których jeden z partnerów zakażony był wcześniej HIV, a drugi mógł się zarazić od pierwszego.

Wyniki były jednoznaczne. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną były zarażane dwa razy częściej. Dodatkowo te panie, które były nosicielkami wirusa i stosowały hormony, częściej zarażały swoich partnerów.

„The Lancet"

szo

ZOBACZ TAKŻE

Efekty uboczne antykoncepcji hormonalnej

Wkładka wewnątrzmaciczna - skuteczna ale mało popularna

Antykoncepcja hormonalna dla panów

Antykoncepcja - zalety i wady

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy zdecydujesz się na bankowanie krwi pępowinowej swojego dziecka?

  Tak. Uważam, ze to dobre zabezpieczenie jego zdrowia

  Nie wiem, muszę głębiej zapoznać się z tematem

  Nie. Sądzę, że nie będzie to konieczne

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA