Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zarażenia HIV

Tabletki antykoncepcyjne
Źródło: 123RF
Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, są dwa razy częściej narażone na HIV. Dwa razy częściej przekazują też tego wirusa swoim partnerom.
 

Artykuł z wynikami badań, w których wzięło udział ok. 3800 par, opublikowano w "The Lancet" (październik 2011). Wynika z nich, że ryzyko zarażenia się kobiet wirusem HIV i jego transmisja na partnera jest dwukrotnie wyższa u tych pań, które stosują antykoncepcję hormonalną.

"Odkrycia te mają wielki wpływ na planowanie rodziny i prowadzenie programów profilaktycznych przeciw HIV" - powiedział naukowemu periodykowi Jared Baeten z Uniwersytetu w Waszyngtonie w USA.

Zachorowania na HIV

„Lancet” cytuje też Renee Heffrona, szefa zespołu badawczego: „Pilnie są potrzebne nowe zalecenia odnośnie stosowania antykoncepcji przy zagrożeniu zarażeniem HIV. Szczególnie należy podkreślić znaczenie podwójnego zabezpieczenia - prezerwatywą i innym środkiem (i to nie może być kuracja hormonalna). Dodatkowo kobiety narażone na zakażenie HIV powinny dostawać najniższe dawki w terapii hormonalnej" - dodał Renee Heffron, szef zespołu badawczego.

Antykoncepcja hormonalna (w postaci tabletek czy tez zastrzyków) jest stosowana przez ponad 140 milionów kobiet na całym świecie. Około 16 milionów z nich to kobiety z Afryki Sybsacharyjskiej, które są zarażone HIV.

Renee Heffron wraz z zespołem badawczym chciał ocenić ryzyko zarażenia się HIV i transmisję wirusa na partnera u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Przeprowadzili w tym celu dwa rodzaje badań w siedmiu krajach Afryki Subsacharyjskiej (Botswana, Rwanda, Kenia, Uganda, RPA, Tanzania, Zimbabwe). Wzięło w nich udział 3790 heteroseksualnych par, w których jeden z partnerów zakażony był wcześniej HIV, a drugi mógł się zarazić od pierwszego.

Wyniki były jednoznaczne. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną były zarażane dwa razy częściej. Dodatkowo te panie, które były nosicielkami wirusa i stosowały hormony, częściej zarażały swoich partnerów.

„The Lancet"

szo

ZOBACZ TAKŻE

Efekty uboczne antykoncepcji hormonalnej

Wkładka wewnątrzmaciczna - skuteczna ale mało popularna

Antykoncepcja hormonalna dla panów

Antykoncepcja - zalety i wady

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA