Antykoncepcja lepsza niż aborcja

aborcja
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
Stosowanie antykoncepcji, zwłaszcza hormonalnej, nie pozostaje bez skutków ubocznych dla zdrowia kobiety. Jest to jednak lepsza metoda ochrony przed niechcianą ciążą niż aborcja. Ta druga może prowadzić nawet do śmierci.

Stosowanie antykoncepcji bywa często punktem spornym między naukowcami, doktorami a Kościołem.

Badacze wielokrotnie udowadniali zbawienny wpływ antykoncepcji na społeczeństwo. Począwszy od ochrony przed przenoszonymi drogą płciową chorobami wenerycznymi, wirusami (w tym HIV), a skończywszy na ochronie przed niechcianą ciążą.

Z drugiej jednak strony swoje racje mają przedstawiciele Kościoła, którzy nawołują do wstrzemięźliwości jako najlepszej metodzie ochrony zdrowia człowieka i zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

Spora część globalnego społeczeństwa często jednak nie wierzy, nie praktykuje lub nie chce zachowywać wstrzemięźliwości. I dla nich najlepszą metodą ochrony przed niechciana ciążą jest i będzie antykoncepcja, która powoduje mniej skutków ubocznych niż zakazana w wielu krajach i niebezpieczna dla życia kobiet aborcja.

Aborcja a prawo

Konwencja o prawach Dziecka ONZ uznaje za dziecko "każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat" Dodatkowo mówi, że "każde dziecko ma prawo do życia". Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w 2004 roku orzekł (niejednogłośnie), że " nienarodzone dziecko nie jest uznawane za 'osobę' bezpośrednio chronioną artykułem 2 Konwencji, a nawet jeśli nienarodzone ma 'prawo' do życia to jest ono implicite ograniczane przez prawa i interesy matki".

Wobec powyższego w większości krajów świata aborcja jest dopuszczalna na życzenie, ale można jej dokonać tylko we wczesnym okresie ciąży. Po pierwszym trymestrze najczęściej traktowana jest jako przestępstwo.

W niektórych krajach (np. Polska, Malta, San Marino, Watykan, Andora, Lichtenstein, Irlandia, Chile, Salwador, Nikaragua, Czad, Somalia, Angola, Egipt, Syria, Iran) stosuje się bardziej zaostrzone przepisy aborcyjne. Zmuszają one wiele kobiet do przerywania niechcianych ciąż w sposób nielegalny. To z kolei prowadzi do niepożądanych zdarzeń zagrażających życiu kobiet.

Czytaj też: Negatywne skutki antykoncepcji

Śmiertelne aborcje

Aborcje wykonywane nielegalnie (w podziemiu aborcyjnym) są często bardzo niebezpieczne w skutkach dla kobiet. Kluczowe znaczenie ma tu brak fachowej opieki ze strony lekarzy. Rośnie przy tym liczba możliwych śmiertelnych powikłań - np. krwotoków czy infekcji.

W ciągu roku wykonuje się średnio 20 milionów nielegalnych i niebezpiecznych aborcji. W ich wyniku umiera 70 tys. kobiet. Dodatkowo 5 milionów ma kłopoty zdrowotne. Aborcja prowadzi także do częstszych poronień przy kolejnych ciążach. Może być też przyczyną bezpłodności.

ZOBACZ TKAŻE:

Zaburzenia seksualne a antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna dla panów

Metoda antykoncepcyjna Yuzpe - antykoncepcja po

3 tak dla prezerwatywy

Wazektomia a sterylizacja – jedno i to samo?

Globulki antykoncepcyjne – skuteczność, wady i zalety

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA