Antykoncepcja - metody chemiczne

mężczyzna żel
Starszy niż rok
Chemiczne metody antykoncepcji w głównej mierze polegają na stosowaniu środków plemnikobójczych, bądź powodujących, aby jajeczko nie mogło się rozwijać. Te środki stosuje się bezpośrednio przed stosunkiem, wprowadzając do pochwy chemiczny środek w postaci globulek, maści czy żelu.
 

Chemiczne metody antykoncepcyjne charakteryzują się znacznie wyższą skutecznością od metod mechanicznych. Środki plemnikobójcze stosować możemy doraźnie bez konsultacji z lekarzem. Są łatwo dostępne, niepotrzebne jest wykonywanie dodatkowych badań.  Również sposób ich używania jest wyjątkowo łatwy. Wystarczy odpowiednio odmierzoną porcję środka (w tym celu należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania) wprowadzić głęboko do środka pochwy. Nie jest to niestety metoda bez wad. Niektóre ze środków mogą powodować uczulenia, alergie i nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Poznaj wszystkie metody antykoncepcji

Jak działają chemiczne środki antykoncepcyjne?

Ich działnie opiera się na środkach plemnikobójczych, które organiczają ruchliwośc i żywotność plemników. Nie uszkadzają jednak materiału genetycznego. Z drugiej strony zagęszczają śluz, utrudniając plemnikom dostanie się do komórki jajowej. Według wskaźnika Pearla skutecznść antykoncecji określana jest na poziomie od 6 do 26.

Jakie są rodzaje chemicznych środków antykoncepcyjnych?

  • żele plemnikobójcze
  • kremy plemnikobójcze
  • globulki dopochwowe
  • pianki antykonceocyjne
  • gąbki dopochwowe

Przeczytaj też: Amerykanie prowadzą badania nad żelem zmniejszającym produkję plemników

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA