Antykoncepcja - metody naturalne

naturalna
Starszy niż rok
Naturalne metody antykoncepcji nie wymagają stosowania środków wspomagających, leków ani żadnych urządzeń. Nie są to co prawda metody ściśle zaliczane do metod antykoncepcyjnych, ponieważ polegają na obserwacji ciała kobiety oraz ustalaniu faz niepłodności i płodności. Do stosunków dochodzi wyłącznie w okresach niepłodnych. Są to tzw. naturalne metody planowania rodziny.
 

W tego rodzaju antykoncepcji stosowane są podgrupy:

Stosunek przerywany

Polega na wycofaniu członka z pochwy tuż przed wytryskiem. Ta metoda wymaga od mężczyzny odpowiedniej wprawy oraz umiejętności warunkowego odruchu przerwania stosunku. Skuteczność tego rodzaju antykoncepcji jest niezwykle niewielka przez wzgląd na efekt tzw. kropelkowania. Jest to wydalanie niewielkiej ilości nasienia tuż przed wytryskiem. Nasienie to może również spowodować zapłodnienie. Ta metoda zapobiegania ciąży może niekiedy doprowadzać mężczyznę do nerwicy na tle seksualnym, z czasem do impotencji oraz do występowania przedwczesnych wytrysków.

Sprawdź: Wskaźnik Pearla określa skuteczność antykoncepcji

Metoda kalendarzowa

Inaczej nazywana kalendarzykiem małżeńskim, w niektórych przypadkach metodą powściągliwości płciowej lub metodą rytmu płciowego polega na wyznaczaniu okresów, w których kobieta jest niepłodna lub inaczej powiedziawszy wyznaczaniu okresów „niebezpiecznych”, czyli płodnych i unikaniu współżycia w tym okresie. Okres płodny u kobiet trwa między dziewiątym, a szesnastym dniem cyklu miesiączkowego. Osoby wykorzystujące „kalendarzyk” powinny zatem unikać stosunków w tym czasie. Metoda ta jednak jest zawodna, ponieważ nie jest w stanie odpowiedzieć na nieprzewidziane zmiany cyklu miesiączkowego.

Metoda Billingsa

Polega na obserwacji śluzu szyjkowego. W poszczególnych fazach cyklu ma on bowiem różne właściwości. Okres płodności następuje w momencie, gdy śluz jest przezroczysty, rozciągliwy i obfity. Najbardziej płodny moment przypada w ostatnim dniu występowania śluzu. Jednak nie jest regułą, iż najobfitsze wydzielanie śluzu wypada w momencie owulacji.

Przeczytaj: Zalety antykoncecji, o których jeszcze nie wiesz

Metoda termiczna

Opiera się na stwierdzeniu, iż tuż po owulacji podnosi się temperatura ciała kobiety. Dodatkowo w cyklu wyodrębniamy wyłącznie jedno jajeczkowanie. Przyjmuje się, że wzrastająca temperatura w połowie cyklu daje znać o owulacji. Na cztery dni przed wzrostem temperatury zaleca się powstrzymanie się od stosunków, tak samo jest na trzy lub cztery dni po zakończeniu wzrostu temperatury. Skuteczność tej metody jest dość wysoka pod warunkiem odpowiedniej sumienności w prowadzeniu wykresów. Mierzenie temperatury również rządzi się swoimi prawami. Temperaturę podstawową mierzymy:

  •     po minimum trzygodzinnym śnie
  •     przez ok. 5 min (zależnie od termometru)
  •     nie opuszczając łóżka
  •     bezpośrednio po obudzeniu się.

Każdy z cykli zapisywać się powinno na oddzielnych kartkach. Temperatura powinna być mierzona cały czas w tym samym miejscu (pochwa, pacha, odbyt). Powinien być wykorzystywany cały czas ten sam termometr. Za każdym razem pomiar powinien odbywać się w tym samym czasie, lecz w godzinach pomiędzy 4:00, a 10:00 rano. Temperatura wyższa oznacza okres płodny. Spadek temperatury występuje po zakończeniu jajeczkowania, a po nim następuje okres niepłodny, w którym kobieta nie może zajść w ciążę.

Metoda angielska

Metoda angielska, inaczej podwójnego sprawdzenia – to najskuteczniejsza z grona metod naturalnych. Łączy w sobie metodę termiczną z metodą Billingsa.

Czytaj więcej: Naturalne metody antykoncepcji – stosowanie i skuteczność

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA