Antykoncepcję trzeba stosować świadomie

pani
Starszy niż rok
Przed beztroskim korzystaniem z antykoncepcyjnych tabletek hormonalnych ostrzega nasza czytelniczka Agnieszka.
 

Postanowiłam podzielić się swoją historią, aby ostrzec wszystkie kobiety przed nieprzemyślanym stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Ja za brak wiedzy płacę bardzo wysoką cenę. Wiele bym dała, aby móc cofnąć czas.

Mam dwadzieścia dziewięć lat i guza na wątrobie. Urósł do takich rozmiarów, że uciska na inne narządy. Dowiedziałam się o chorobie, ponieważ właśnie z powodu bólu brzucha trafiłam do lekarza. Wystarczyło kilka badań, by lekarz zapytał, jak długo biorę tabletki antykoncepcyjne. Dowiedziałam się od niego, że przed stosowaniem tabletek powinnam przejść m.in. test wątrobowy…

Te testy to popularnie zwane próbami wątrobowymi – robi się je w laboratorium z pobranej krwi. Ujawniają one, czy wątroba jest zdrowa i czy można zastosować hormonalna terapię – bo hormony metabolizują się właśnie w wątrobie. Następnie takie testy – już w czasie brania tabletek – powinno się co pół roku powtarzać, żeby mieć pewność, czy nadal wszystko gra.

Poznaj wszystkie metody antykoncepcji

Choroby z antykoncepcji

Lekarz wyjaśnił, że choć przyczyna powstania guza może być inna, nie można wykluczyć, że tabletki antykoncepcyjne miały wpływ na wywołanie choroby. Pytał też o to, czy ginekolog, przepisując mi tabletki, informował mnie o konieczności przeprowadzenia badań i czy czytałam ulotkę informacyjną o leku.

Niestety – ginekolog nigdy nie powiedział o takich badaniach, nawet słowem nie wspomniał o teście wątrobowym, podobnie jak lekarz rodzinny czy lekarz medycyny pracy. Ulotki też nie czytałam dokładnie, byłam zadowolona, że zabezpieczenie przed ciążą jest takie wygodne – łykam i mam spokój.

Potem na forach internetowych czytałam, że jest mnóstwo kobiet, którym lekarze ani razu nie wspomnieli o potrzebie robienia testów wątrobowych. Mam żal do mojego ginekologa, że nigdy nie zlecił mi zrobienia tego typu badań.

Ten nowotwór nie jest złośliwy, ale i tak czeka mnie długie leczenie, jestem dalej w trakcie badań i nic nie jest pewne. Dziewczyny, apeluję do was – żądajcie od lekarzy wszystkich informacji na temat leków, czytajcie ulotki i przede wszystkim – badajcie się!

Zobacz też: antykoncepcja-hormonalna-dla-panow,2596,1.html">Antykoncepcja hormonalna dla panów.

Przeczytaj też: Amerykanie prowadzą badania nad żelem zmniejszającym produkję plemników

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA