Aparat ortodontyczny. Ceny, rodzaje i koszty związane z założeniem aparatu na zęby

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem rozmaitych wad zgryzu, wad szczękowo - twarzowych oraz korygowaniem źle ustawionych zębów. Jedną z podstawowych metod leczenia jest zastosowanie aparatu ortodontycznego. Dzięki stałemu rozwojowi techniki, współcześni pacjenci mają możliwość skorzystania z wielu rodzajów aparatów, które umożliwiają skuteczne leczenie ortodontyczne nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również osobom dorosłym, starszym i w podeszłym wieku. Kiedy warto skonsultować się z ortodontą? Jakie rodzaje aparatów można zastosować w leczeniu i ile nas to będzie kosztować?
Aparat ortodontyczny

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Kiedy powinniśmy udać się na konsultację do ortodonty?

Konsultacje ortodontyczną może zlecić nam lub naszemu dziecku stomatolog. Taka wizyta może mieć charakter profilaktyczny lub być pierwszym krokiem do podjęcia leczenia konkretnej wady. Do ortodonty możemy również umówić się sami, jeżeli chcemy zmienić w naszym uśmiechu coś, co szczególnie nam przeszkadza. Do pierwszej wizyty nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać, ale warto ze sobą wziąć skierowanie (jeśli dostaliśmy je od innego specjalisty), kartę z opisem dotychczasowego leczenia (historię leczenia stomatologicznego i ortodontycznego, jeśli takie było już prowadzone), wyniki badań (np. zdjęcia RTG lub tomografię). Podczas wizyty u ortodonty zostanie ustalony plan leczenia, jego zakres, etapy i czas trwania oraz koszty. Dzięki nowoczesnym programom komputerowym będziemy mogli na ekranie monitora oglądnąć potencjalne efekty leczenia, co ułatwi omówienie szczegółów całego procesu oraz dobranie optymalnego aparatu. 

Rodzaje aparatów ortodontycznych. Jaki wybrać?

Aparaty ortodontyczne dzieli się ogólnie na aparaty zdejmowane (ruchome) i stałe. Aparaty ruchome to Aparaty stałe to aparaty mocowane do zębów w sposób trwały, na cały okres leczenia. Aparaty stałe różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, miejsce mocowania oraz ich widocznością w jamie ustnej pacjenta. Tradycyjne aparaty stałe to aparaty mocowane do przedniej części zęba: metalowe (najpopularniejsze i najtańsze, składające się z metalowych zamków i łuków) lub estetyczne (droższe, zamiast metalowych zamków stosuje się zamki wykonane z materiałów kompozytowych lub porcelanowych, dopasowanych kolorem do barwy zębów konkretnego pacjenta). Możliwe jest zastosowanie rozwiązań łączonych, w których np. na przednich zębach montuje się aparaty estetyczne, a na bocznych - metalowe. Maksymalnie dyskretne, niewidoczne dla otoczenia pacjenta są z kolei aparaty lingwalne - zamki mocowane są w tym przypadku do językowej (wewnętrznej) części zębów. 

Aparaty zdejmowane (ruchome) to aparaty, które nie są mocowane do zębów i można je samodzielnie wyjmować i zakładać. Leczenie ortodontyczne za ich pomocą wymaga dyscypliny pacjenta i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza. Do niedawna aparaty ruchome (mechaniczne i mechaniczno - czynnościowe) były stosowane wyłącznie w leczeniu i profilaktyce wad zgryzu u dzieci (do 12. roku życia). Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia ortodontycznego jest metoda oparta na aparatach nakładkowych, które mogą być stosowane zarówno w  leczeniu ortodontycznym młodzieży, jak i osób dorosłych i których skuteczność ocenia się bardzo wysoko (jest porównywalna, a wybranych przypadkach nawet wyższa niż przy zastosowaniu aparatów stałych). Przezroczyste nakładki (alignery) wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, a w toku leczenia zmienia się je co 2,3 lub 4 tygodnie. 

Reklama

Jakie są ceny aparatów na zęby? Koszty dodatkowe

Ceny aparatów zębowych są bardzo różne i zależą od rodzaju zastosowanego aparatu oraz materiałów, z których został wykonany. Najtańsze są tradycyjne aparaty zdejmowane, przeznaczone do leczenia dzieci - kosztują ok. 300 - 500 zł za łuk. Ceny aparatów stałych zaczynają się od około 1500 - 2000 zł (za łuk tradycyjnego aparatu metalowego) i sięgają nawet 8-9 tysięcy złotych (za łuk aparatu estetycznego i lingwalnego). Najdroższe jest leczenie za pomocą aparatów nakładkowych, które może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych za łuk. Na ogólny koszt całego leczenia ortodontycznego składają się również dodatkowe badania oraz wizyty kontrolne u ortodonty.

Reklama

Ceny i częstotliwość wizyt kontrolnych u ortodonty w trakcie leczenia

Na koszt całego leczenia ortodontycznego złożą się również koszty wizyt kontrolnych u ortodonty. Jeżeli leczymy się prywatnie (leczenie ortodontyczne jest refundowane tylko w ograniczonym zakresie i wyłącznie dzieciom do 12 roku życia), to musimy liczyć się z wydatkiem około 50-100 zł za wizytę. Jak często będziemy musieli odwiedzać gabinet ortodonty w toku leczenia? Będzie to zależało przede wszystkim od rodzaju założonego aparatu i etapu leczenia. Najczęściej wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodniu lub co 8 tygodni (w przypadku aparatów samoligaturujących się). Jeżeli plan leczenia zakłada, że będzie ono trwało 18 miesięcy, możemy obliczyć, że na same wizyty kontrolne w tym czasie zapłacimy od około tysiąca do nawet 2-3 tysięcy złotych. Droższe mogą okazać się wizyty w toku leczenia za pomocą aparatów ruchomych - podczas wizyt przygotowywane i dopasowywane będą poszczególne elementy aparatu lub kolejne nakładki (w przypadku leczenia aparatami nakładkowymi). Dodatkowy koszt mogą wygenerować kontrolne badania RTG, które pozwalają na szczegółowe monitorowanie postępów leczenia. 

Tekst opublikowany we współpracy z Mediraty.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!