Aparat ortodontyczny – rodzaje

Najczęściej wady zgryzu powstają we wczesnym dzieciństwie (nawyk ssania palca, częste oddychanie ustami, przedwczesna utrata zębów mlecznych). Mogą mieć również podłoże genetyczne lub być wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego, czy chorób przyzębia. Współczesna medycyna pozwala skutecznie i trwale wyleczyć tego typu wady. Korekcie wady zgryzu może poddać się każdy, niezależnie od wieku. U dziecka trwa to krócej, niż u osoby dorosłej, ponieważ jego kości są mniej uwapnione i łatwiej je uformować. Stosowanie aparatów ortodontycznych umożliwia likwidację dużych szpar międzyzębowych, korekcję przodozgryzu, zgryzu krzyżowego i głębokiego oraz stłoczenia zębów.
Aparat ortodontyczny

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Budowa i zasada działania aparatu ortodontycznego

Budowa aparatu jest bardzo prosta. Do łuku zamocowane są ligatury oraz zamki (montowane od frontu każdego zęba), przez które przewleczony jest cieniutki drucik. Łuk, który jest utrzymywany w szczelinach zamków za pomocą ligatur, ściska zęby za pośrednictwem drucika, powodując ich stopniowe i kontrolowane przemieszczanie się. Zamki, które są najbardziej widoczne przy uśmiechu, mogą być wykonane z metalu, ceramiki, akrylu, czy kryształu. Ligatury (dostępne we wszystkich kolorach), są bardzo elastyczne i wymienia się je podczas każdej wizyty u ortodonty.

Rodzaje aparatów

Aparaty ortodontyczne dzielą się na ruchome i stałe. Ruchome, polecane głównie dla dzieci i młodzieży, można samodzielnie zdejmować, np. na czas posiłku, czy mycia zębów i ponownie zakładać. Modele te posiadają różną konstrukcję i projektowane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Aparaty nosi się na zębach przez cały czas trwania leczenia.

Reklama

Aparat ortodontyczny stały, klasyczny

Klasyczny aparat może posiadać zamki metalowe (z tytanu lub stopu metali) lub estetyczne (kryształowe, porcelanowe lub akrylowe). Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zamki metalowe są trwałe, odporne na uszkodzenia i tanie, ale bardzo widoczne. Z kolei modele estetyczne pozostają prawie niewidoczne (mają kolor zbliżony do naturalnego odcienia zębów lub są przezroczyste), jednak są delikatne i kruche, a ich cena wysoka.

Nakładki Invisalign

Należą do bardzo nowoczesnych rozwiązań. Noszenie ich jest niekłopotliwe i bezbolesne. Tak zwane biokompatybilne nakładki są przezroczyste i można je zdejmować, np. na czas posiłków, czy spotkań towarzyskich. Szyny wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta, ponieważ muszą idealnie przylegać do zębów. Niestety komfort ten wiąże się z bardzo wysoką ceną aparatu.

Gdzie można skorzystać z usług dobrego ortodonty?

Usługi leczenia wad zgryzu są oferowane w wielu klinikach na terenie całego kraju. Niestety, nie są one tanie (aparatów nie refunduje NFZ). Przy wyborze dobrze jest kierować się opiniami klientów, zamieszczonymi na różnych forach internetowych. Dużym uznaniem cieszy się portal tourmedica.pl, w którym znaleźć można dane sprawdzonych, nowoczesnych klinik o dobrej opinii.

Portale on-line umożliwiają porównanie cen usług medycznych i paramedycznych w różnych miastach, a ponadto zapoznać się z wieloma, innowacyjnymi metodami leczenia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->