Applikuj leki rozważnie, czyli pięć kroków do zdrowia

Starszy niż rok
Kampania informacyjno-edukacyjna „Applikuj leki rozważnie” to inicjatywa twórców aplikacji Appteka, której celem jest wskazanie pacjentom dobrych praktyk oraz korzyści zdrowotnych, wynikających z odpowiedzialnego stosowania leków.

Wyniki badania „Jak Polacy biorą leki”, przeprowadzonego przez Millward Brown dla spółki Pharma Partner, wskazują pilną potrzebę edukacji pacjentów w zakresie odpowiedzialnego stosowania leków. Szczególnie alarmujący jest fakt, że blisko połowa pacjentów deklaruje niewypełnianie zaleceń lekarza, 45% nie zawsze zażywa wszystkie przepisane leki, w tym aż 10% zdarza się to często.

Kupowanie leków na receptę

– Polacy niestety mają tendencję do rezygnowania z części lub całości terapii przepisanej przez lekarzy. Często z posiadanej recepty wykupują tylko jeden, dwa leki. Powody są prozaiczne – koszt preparatów lub ich brak w konkretnej aptece – powiedział dr n. med. Krzysztof Kuszewski, Kierownik Zakładu Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia oraz Szpitalnictwa w NIZP-PZH.

Niepokoi też znikoma wiedza na temat stosowanych leków. Z badania wynika, że aż 85% pacjentów poszukiwało w ciągu ostatniego roku informacji o lekach. W ocenie Michała Andrejczuka, research managera w firmie Millward Brown, problemem jest jednak wiarygodność źródeł tych informacji. Aż 42% badanych zadeklarowało, że wiadomości na temat leków uzyskuje z Internetu, 39% od rodziny, a 30% od znajomych. Co dziesiąta osoba w ogóle nie czyta ulotek dołączonych do produktów leczniczych.

Zobacz: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

Zasady skutecznego leczenia

Misją i ambicją kampanii informacyjno-edukacyjnej „Applikuj leki rozważnie” jest wskazanie Polakom dobrych praktyk w zakresie stosowania leków. Wspólnie z ekspertami opracowane zostało pięć kroków – podstawowych zasad, których przestrzeganie jest podstawą bezpiecznego i skutecznego leczenia:

  • Krok pierwszy: żyj zdrowo i pamiętaj o profilaktyce,
  • Krok drugi: czytaj dokładnie ulotki dołączone do leków,
  • Krok trzeci: rozmawiaj z lekarzem na temat,
  • Krok czwarty: w przypadku wątpliwości zapytaj farmaceutę,
  • Krok piąty: nigdy nie przerywaj terapii, stosuj zamienniki leków.

Innowacyjnym narzędziem wspierającym pacjentów w odpowiedzialnym stosowaniu leków jest aplikacja mobilna Appteka. – Wierzymy, że dzięki swej funkcjonalności aplikacja istotnie przyczyni się do wzrostu świadomości pacjentów i ułatwi poruszanie się w skomplikowanym świecie leków – mówi Sylwia Pyśkiewicz, prezes spółki Pharma Partner, inicjatora kampanii „Applikuj leki rozważnie”.

Kampania informacyjno-edukacyjna „Applikuj leki rozważnie” objęta została Patronatem Honorowym Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH.

Sprawdź: Jak prawidłowo przechować leki?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA