Aronia - czarny koń w wyścigu po zdrowie

Istnieje niewiele owoców, które mają tak wiele właściwości leczniczych co aronia. Jest ona uważana za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie. Pomaga w ochronie organizmu przed najgroźniejszymi chorobami, jak nowotwór czy miażdżyca.
 

Z pochodzenia aronia jest blisko spokrewniona z jarzębiną, jabłonią czy gruszą. Pochodzi ze wschodnich wybrzeży kontynentu północnoamerykańskiego. Owocem rośliny jest jagoda o ciemnogranatowej barwie i słodkawym, aromatycznym miąższu. Polska jest jednym z największych producentów tej rośliny na świecie. Uprawia się tu aronię czarnoowocową. Jej kolor nie pozostaje bez znaczenia. Owoce rośliny mają przeciwutleniające działanie, co spowalnia proces starzenia się i zapobiega chorobom nowotworowym.

Aronia może Cię uratować

Właściwości aronii jako produktu zdrowotnego odkryto stosunkowo niedawno. W obliczu codziennego stresu i walki z czasem narażamy organizm na choroby serca, nadciśnienie czy zawały. Wyciąg z aronii skutecznie zmniejsza stany zapalne drobnych naczyń krwionośnych, usuwa złogi cholesterolu z żył oraz działa przeciwkrwotocznie i uspokajająco. Według niektórych badań już po sześciu tygodniach terapii można zauważyć pierwsze efekty.

Aronia lekiem na całe zło

Uzupełnienie codziennej diety o owoce aronii to doskonałe rozwiązanie, by mieć zdrową cerę i doskonałą figurę. Ponadto aronia usprawnia przemianę materii, poprawia gospodarkę tłuszczami i uodparnia skórę na szkodliwe działania promieni UV. Jej regularne spożywanie poprawia pamięć i proces uczenia się.

Zrób ją sam

Owoce aronii są bardzo cierpkie w smaku. Dlatego nie nadaje się ona do bezpośredniego spożycia. Jedną z możliwości przetworzenia rośliny jest przygotowanie nalewki. Przepis zawiera niewiele potrzebnych produktów, a jej przygotowanie jest proste i szybkie. Jeśli jednak chcemy, by aronię mogły spożywać nasze dzieci, powinniśmy przygotować specjalny sok, który sprawdza się nie tylko zimą. Wystarczy około 2 kg owoców aronii, kilkadziesiąt liści wiśni oraz 3 litry wody i możemy cieszyć się leczniczym napojem.

Czytaj też: Czosnek jako alternatywa dla antybiotyku przy przeziębieniach?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA