string(8) "szukanie" Arteterapia, czyli twórzmy dla zdrowia!

Arteterapia, czyli twórzmy dla zdrowia!

Poszukujemy coraz to lepszych sposobów samorozwoju, uczęszczamy na różnego typu warsztaty. Arteterapia daje możliwość niecodziennego spotkania ze sobą poprzez sztukę.

Spis treści

Sposobów na uwolnienie emocji, zredukowanie napięcia, pobudzenie energii jest wiele i każdy ma swój ulubiony. Ciekawą alternatywą dla spaceru, a już na pewno wylegiwania się przed telewizorem czy podjadania łakoci może być...sztuka. Nie jest zarezerwowana tylko dla hermetycznego kręgu działającego w świecie kultury, ale jak mówił wszechstronny twórca Joseph Beuys: „Każdy artystą!".

Kontrowersyjna teoria Z. Freuda, jakoby sztuka miała być sublimacją indywidualnych popędów, została już z każdej strony omówiona, także skrytykowana, a i tak wzbudza ciągle emocje. Zamiast aktywności erotycznej – aktywność estetyczna, wyładowanie się w postaci tworzenia? Zamiast rozkoszy seksualnej, rozkosz pisania? Zostawmy rozstrzyganie, ile jest w tym prawdy.

Zobacz: Jak działa na nas muzyka? Pomaga nawet na serce​

Wyrzeźbić swoje uczucia

Niewątpliwie jednak sztuka ma moc uzdrawiania, o czym przekonuje coraz popularniejsza arteterapia. Bazuje ona na dwóch płaszczyznach: sztuce oraz terapii, które razem połączone, mogą przynieść korzystne dla zdrowia rezultaty. Uczestnik zajęć arteterapeutycznych tworzy w asyście przygotowanej do tego osoby, by następnie móc swoje twory artystyczne interpretować, odkrywać w nich nowe znaczenia, sposób wyrażenia siebie.

Sprawdź: Jak można leczyć za pomocą koloru?

Arteterapia pomaga w leczeniu chorób somatycznych, lęków, uzależnień, problemów z relacjami międzyludzkimi. Nie traktujmy jednak tej formy zajęć jako przeznaczonej jedynie dla osób ze szczególnymi zaburzeniami. Może być ona wspaniałym doświadczeniem, poprzez które zdrowe osoby odnajdą nowe sposoby na komunikację ze sobą i z otoczeniem. W sprzyjających warunkach, zachęceni przez terapeutę łatwiej nam się otworzyć, uruchomić wyobraźnię. Dzięki zajęciom z fotografii, malarstwa, rzeźby, tańca , a także przez bajkoterapię, pantomimę czy psychodramę mamy możliwość doświadczenia niecodziennych wrażeń.

Sztuka, zdrowie, gospodarka

Warsztaty arteterapeutyczne organizowane są w każdym większym mieście, niektóre kierunki studiów włączają je nawet w siatkę swoich zajęć. Nie ma co się dziwić, bo rozwinięta inteligencja emocjonalna, którą można ćwiczyć na tego typu zajęciach, jest kluczowa przy sprawnym funkcjonowaniu w społeczeństwie, odnoszeniu sukcesów. Kreatywni, spontaniczni i zdrowi ludzie są efektywniejsi w życiu prywatnym i zawodowym. Może warto więc poczuć się artystą i co jakiś czas zanurzyć w świecie dźwięków, ruchu, barw i kształtów?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij