Nowy sklep

już ON-LINE

Artroskopia kolana – wskazania do wykonania zabiegu i jego przebieg

Zabieg artroskopii kolana

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Autor

Artykuł partnera

Artroskopia stawu kolanowego to rodzaj mało inwazyjnego ortopedycznego zabiegu diagnostycznego lub operacyjnego dokonywana w obrębie stawów kolanowych. Stosuje się ją zarówno w dokładnej diagnostyce schorzeń struktur stawów, jak i w leczeniu urazów lub zwyrodnień.
 

Czym jest artroskopia stawu kolanowego?

Schorzenia zwyrodnieniowe oraz pourazowe stawu kolanowego są jednymi z najczęstszych problemów pacjentów zgłaszających się do poradni ortopedycznych. Podstawą odpowiedniego leczenia jest jednak właściwe rozpoznanie problemu. Według lekarzy ortopedów metoda artroskopowa pozwala najdokładniej ocenić struktury wewnątrzstawowe, zyskując przewagę nad zdjęciami RTG, badaniem USG, a nawet rezonansem magnetycznym. Co więcej, artroskopia kolana pozwala również na przeprowadzenie w tym samym czasie operacji naprawczych struktury stawu. Dzięki temu można uniknąć otwierania stawu metodą chirurgiczną, a co za tym idzie, okres rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności po zabiegu jest znacznie krótszy.

Wskazania do artroskopii

Wskazaniem do artroskopii stawu kolanowego są wszelkiego rodzaju urazy i uszkodzenia struktur stawu kolanowego, czyli łękotek, błony maziowej, chrząstki, więzadeł, rzepki oraz niestabilność stawu. Zabieg stosuje się również w przypadku złamań śródstawowych, schorzeń takich jak m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, nowotworów w obrębie stawu, obecności ciał obcych w kolanie oraz w przypadku wrodzonych wad i deformacji. Badanie artroskopowe jest również konieczne przed operacyjnym wszczepieniem endoprotezy stawu kolanowego. Jak działa endoproteza stawu kolanowego oraz w jakich przypadkach jest konieczna, doskonale wyjaśnią Państwu doradcy medyczni tourmedica.pl. Pomogą również w znalezieniu renomowanej kliniki, w której można wykonać zabieg jak najbliżej Państwa miejsca zamieszkania.

Artroskopia kolana – jak wygląda zabieg?

Artroskopię wykonuje się w znieczuleniu częściowym lub ogólnym. Podczas zabiegu wykonuje się 3-6 milimetrowe nacięcia skóry i tkanek podskórnych, przez które wprowadza się zarówno układ optyczny, jak i narzędzia artroskopowe. Cały zabieg trwa do kilkudziesięciu minut, a pobyt w szpitalu to zwykle 2 dni.

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA