Nowy sklep

już ON-LINE

Astma - jak sobie radzić?

Astma jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, dlatego chorzy koncentrują się przede wszystkim na prawidłowym kontrolowaniu choroby. Przy dobrym planie leczenia i odpowiednim trybie życia osoby z astmą mogą cieszyć się normalnym, aktywnym życiem.

Spis treści

Objawy astmy, takie jak duszności, brak tchu, ucisk w klatce piersiowej, świsty w płucach czy przewlekły kaszel, mogą pojawiać się okresowo i z różnym nasileniem. Przy znacznym zaostrzeniu objawów mówimy o ataku astmy, który może być łagodny, średni lub ciężki (wymagający hospitalizacji). Ataki często następują niespodziewanie, jednak wiele osób cierpiących na astmę z czasem uczy się rozpoznawać jego pierwsze, ostrzegawcze sygnały, takie jak swędzący nos lub skóra, zawroty głowy lub drażniący kaszel. Umiejętność rozpoznawania tych sygnałów jest bardzo ważna, ponieważ daje możliwość podjęcia odpowiednich kroków na czas.

Copowodujeastmę?">

Co powoduje astmę?

Lista czynników mogących wywołać atak astmy jest długa i bardzo różnorodna: znajdują się na niej alergeny (pokarmy, pyłki, sierść, roztocza), dym papierosowy, spaliny przemysłowe, opary farb, chemia gospodarcza, perfumowane kosmetyki, jak i wysiłek fizyczny, silne emocje czy bardzo zimne powietrze. Zazwyczaj w grę wchodzi kilka czynników jednocześnie. Na przykład, jeśli uczulają cię pewne pokarmy, mogą one spowodować nadwrażliwość oskrzeli, a jeżeli w tym samym czasie znajdziesz się w zasięgu dymu papierosowego, może to wywołać atak. Dlatego bardzo ważne jest rozpoznanie swoich czynników wywołujących symptomy lub ataki astmy. Pozwala to zminimalizować częstotliwość i intensywność ataków. W razie wątpliwości specjalne testy (na przykład skórne) pozwolą ci sprecyzować, na co jesteś uczulony.

Prowadź regularne obserwacje dotyczące częstotliwości nasilania się symptomów oraz tego, co je wywołuje, a także oceniaj swoje zdolności do wykonywania wysiłku fizycznego – informacje te będą potrzebne twojemu lekarzowi. Możesz też korzystać z pikflometru – urządzenia używanego do monitorowania parametrów oddechowych u chorych na astmę –  pozwala on samodzielnie mierzyć maksymalny przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Lekarz przepisze ci dwa rodzaje leków: kontrolujące stan zapalny (do regularnego przyjmowania) oraz rozszerzające oskrzela leki objawowe (do przyjmowania w razie potrzeby przy zaostrzeniu objawów). 

Czytaj też: Panie Doktorze, czy ja mogę mieć astmę?

 

Reklama

Leczenie astmy

Sposób postępowania oraz przyjmowania leków określony jest w planie leczenia, który najczęściej podzielony jest na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. To, w której strefie aktualnie się znajdujesz, zależy od twojego samopoczucia, częstotliwości występowania oraz stopnia natężenia objawów. Do każdego z przypadków lekarz przypisuje szczegółową instrukcję dotyczącą dawkowania  poszczególnych leków.

Stosując się do zaleceń lekarza, jesteś w stanie kontrolować chorobę, w znacznym stopniu zminimalizować dokuczliwe symptomy  i w pełni cieszyć się z uroków życia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)