Astygmatyzm - jak leczyć?

Okuliści nie wykluczają używania szkieł kontaktowych przy astygmatyzmie. Można nosić je naprzemiennie z okularami z cylindrami. Poprawiają ostrość widzenia zarówno u krótkowidzów, jak i u dalekowidzów. Przy niewielkim astygmatyzmie korekta jest konieczna jedynie podczas prowadzenia pojazdów, nauki, obsługi komputera.
Soczewka kontaktowa na astygmatyzm

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest astygmatyzm

Astygmatyzm (zwany niezbornością rogówkową) polega na zaburzeniu symetrii obrotowej oka. Światło nie skupia się w jednym punkcie na siatkówce, tylko w nieprawidłowy sposób się załamuje. W konsekwencji pojawia się nieostre widzenie w niektórych kierunkach, niezależne od odległości od przedmiotów. Soczewka toryczna skutecznie koryguje niezborność u osób noszących okulary ze szkłami cylindrycznymi. Jest ona konieczna do poprawy jakości widzenia w sytuacji, gdy astygmatyzm przekracza 0,5 dioptrii.

Jaki rodzaj szkieł jest stosowany przy astygmatyzmie

Po wykonaniu badań wzroku okulista lub optometrysta przepisuje okulary ze szkłami cylindrycznymi. Można je z powodzeniem zastąpić nowoczesnymi soczewkami kontaktowymi. Do korekty niezborności, zarówno z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością (nadwzrocznością), służą szkła toryczne. Wykonuje się je z miękkiego materiału silikonowo-hydrożelowego o dużej przepuszczalności tlenu, zapewniającego oddychanie gałki ocznej. Ich moc różni się w wielu punktach na powierzchni szkieł kontaktowych, a do ich prawidłowego ułożenia na oku służą strefy stabilizujące. Położenie osi cylindra to istotni czynnik warunkujący ostre widzenie w soczewkach torycznych.

Reklama

Objawy oraz diagnoza astygmatyzmu: jak postępować z chorobą

Pełna korekta astygmatyzmu zapobiega:

  • gorszemu widzeniu (np. zamglonemu, z nieostrymi liniami),
  • szybkiemu męczeniu się oczu, konieczności ich pocierania, mrużenia, mrugania, przekrzywiania głowy dla lepszego widzenia,
  • bólom głowy,
  • zaburzonemu poczuciu przestrzeni,
  • częstym zapaleniom spojówek.

Objawy te występują głównie przy słabym oświetleniu, nocą, w czasie deszczu, podczas pracy przy komputerze lub prowadzenia samochodu. Astygmatyzm zawsze diagnozuje okulista za pomocą bezbolesnych badań, takich jak wideokeratografia komputerowa. Można również ocenić stan oka dzięki zastosowaniu keratoskopu lub oftalmometru Jawala. Chirurgiczne leczenie niezborności polega na dość głębokim nacinaniu rogówki wokół źrenicy w celu lepszego ogniskowania przez nią światła. Najczęściej stosowane podczas korekty astygmatyzmu metody laserowe to LASIK oraz PRK, zmieniające krzywiznę rogówki.

Przeczytaj także: Choroby wzroku

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->