Atopowe zapalenie skóry – jak dbać o skórę alergiczną?

Każdy rodzaj cery wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. O swoją skórę szczególnie muszą dbać osoby z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ alergicy są wrażliwi na wiele czynników, których często nie da się wyeliminować z codziennego życia. Na szczęście objawy AZS można znacznie zredukować dzięki specjalistycznym dermokosmetykom, zapewniającym odpowiednie nawilżenie, stworzonym specjalnie dla skóry suchej i bardzo wrażliwej.
Kobieta trzymająca w dłoni pomarańczę

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Artykuł partnera

Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry

Przyczyny nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry mogą mieć różne podłoże: genetyczne lub środowiskowe. Pojęcie atopowego zapalenia skóry odnosi się do całego ciała, ale objawy AZS często pojawiają się głównie na twarzy. Niestety nie jest to schorzenie, które można wyleczyć, jednak używając odpowiednich kosmetyków i stosując się do kilku zaleceń, da się znacząco zmniejszyć jego nieprzyjemne skutki. Zaniedbanie AZS może prowadzić do powstania bolesnych ran lub pojawienia się rumienia.

Do najczęstszych objawów atopowego zapalenia skóry zalicza:

  • Swędzenie skóry
  • Nadmierną suchość skóry, która bardzo się łuszczy i rogowacieje
  • Pojawianie się zaczerwienień, krostek i pęcherzyków
  • Nawracające zakażenia bakteryjne

Przesuszenie i krostki pojawiają się najczęściej na twarzy, ale można je znaleźć także na plecach, dłoniach i nogach. Zmiany są też bardzo widoczne na łokciach i kolanach. W przypadku połowy stwierdzonych przypadków zachorowań schorzenie pojawiło się u niemowląt, które nie skończyły 6. miesiąca życia. Objawom atopowego zapalenia skóry towarzyszą często inne schorzenia takie jak astma, katar lub zapalenie spojówek.

Objawy mogą nasilać się okresowo pod wpływem różnych bodźców, do których zalicza się:

  • Alergizujące składniki pokarmowe. Zalicza się do nich między innymi jajka, mleko, gluten, ale także alkohol i ostre przyprawy
  • Dym tytoniowy
  • Kurz
  • Wysuszające kosmetyki (np. peelingi)
  • Środki chemiczne zawierające uczulające substancje
  • Stres

Przy atopowym zapaleniu skóry bardzo ważne jest zapewnienie skórze nawilżenia i natłuszczenia, co wpłynie na odbudowę płaszcza hydrolipidowego.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Przy tego typu schorzeniach najważniejsze są odpowiednio dobrane kosmetyki. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny używać specjalistycznych dermokosmetyków, które kompleksowo zadbają o stan ich skóry. Kosmetyki A-derma (https://www.apteka-melissa.pl/producent/a-derma.html), dzięki aktywnym składnikom naturalnego pochodzenia gwarantują bezpieczną pielęgnację, zapewniają odpowiednie nawilżenie, chronią skórę skłonną do podrażnień przed utratą wody i regenerują ją. Przy AZS ważne jest nie tylko używanie hipoalergicznych dermokosmetyków, ale także dieta eliminująca ewentualne alergeny. Dieta bogata w cukry i tłuszcz także nie przyczynia się do poprawy stanu skóry. Przy atopowym zapaleniu skóry warto stosować hipoalergiczne, delikatne środki piorące, które nie będą pogarszać stanu już i tak wrażliwej skóry. Zaleca się też długie wysuszające kąpiele zamienić na prysznic.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->