Na początku grudnia 2019r. w Orlando (USA) odbyła się konferencja Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (ASH), podczas którego dyskutowano nad postępem w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej.
Reklama
Leczenie ostrej białaczki limfoblastycznej w Polsce
W Polsce ALL leczone jest na podobnym poziomie, jak w USA czy Europie Zachodniej. Jak dodaje prof. Tomasz Szczepański „stosujemy te same protokoły terapii, zgodne z międzynarodowymi wytycznymi; są takie same, jak w Niemczech czy Włoszech. Pod tym względem nie ma też różnic między poszczególnymi regionami kraju i naszymi ośrodkami hematologicznymi”.
Przede wszystkim najważniejsze jest wczesne zdiagnozowanie choroby, które w wielu przypadkach decyduje o skuteczności leczenia, zaś w przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej opóźnienia w rozpoznaniu zdarzają się raczej rzadko.
„Wystarczy wykonać morfologię krwi, w razie ewidentnych wyników wskazujących na chorobę, radziłbym tylko, żeby lekarz rodzinny od razu skierował dziecko do hematologa” – powiedział specjalista, który pracuje w Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.
Reklama
Rozwój ostrej białaczki limfoblastycznej
Choroba ta rozwija się szybko, nawet w czasie kilku tygodni. Wywołuje ją wytwarzanie w szpiku kostnym dużej liczby nieprawidłowych i niedojrzałych limfocytów, które nazywane są limfoblastami.
Wadliwe limfocyty przestają produkować immunoglobiny, czyli przeciwciała odpornościowe, tym samym zakłócając produkcję innych ważnych komórek krwi:
- krwinek czerwonych,
- krwinek białych,
- płytek krwi.
Reklama
Objawy ostrej białaczki limfoblastycznej
Podczas trwania choroby pacjenci są mniej odporni na infekcje, a najczęstszym objawem jest bladość.
Dodatkowo pojawiają się również:
- bóle kostne,
- gorączka,
- osłabienie,
- zmęczenie.
Najważniejsze jest wykonanie morfologii krwi, ponieważ może ona pokazać rozwój choroby przed wystąpieniem wyżej wymienionych dolegliwości.
Reklama
Skuteczność leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej
W pierwszej kolejności najczęściej stosowana jest chemioterapia wielolekowa, w ustalonym od wielu lat schemacie terapeutycznym – podkreślają eksperci z USA oraz Europy Zachodniej. Jednym z największym wyzwań tego sposobu leczenia nowotworów jest toksyczność tego leczenia, która powoduje działania niepożądane.
Podkreślono, iż dzieci zwykle lepiej niż osoby dorosłe znoszą nawet wysokie dawki tych leków. Lepiej reagują również na leczenie. Właśnie dzięki temu, jeśli zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, udaje się wyleczyć aż 85 proc. dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną.
Efekty są widocznie gorsze w przypadku osób dorosłych i sięgają 40-50 proc. Zależność jest taka, że starsze osoby gorzej reagują na leczenie i mają więcej powikłań.
Reklama
Leczenie najnowszej generacji
„Oczywiście, zależy nam na tym, byśmy mogli dysponować terapiami mniej toksycznymi, bo leczenie trwa przez wiele miesięcy, a potem musi być jeszcze podtrzymywane. Jednak największym dla nas wyzwaniem jest choroba nawracająca i oporna na leczenie” – powiedział prof. Szczepański.
W tym przypadku próbuje się wykorzystać leczenie najnowszej generacji polegające na wykorzystaniu rożnego typu przeciwciał monoklonalnych oraz immunoterapii komórkowej, takiej jak CAR-T (z użyciem zmodyfikowanych genetycznie limfocytów). „Te terapie wywołują często dobrą odpowiedź, nie wiemy tylko na jak długo, dotychczasowe wyniki są jednak zachęcające” – podkreślił prof. Szczepański.
W Polsce terapia CAR-T jest dopiero wprowadza, na razie zastosowana ją u jednego pacjenta dorosłego z chłoniakiem, u dzieci jest ona dopiero planowana.
Źródło: Materiał opracowany na podstawie PAP Nauka
Czytaj również: