Nowy sklep

już ON-LINE

Babeszjoza - groźna nie tylko dla zwierząt

Wreszcie nadeszło upragnione lato. Zieleń liści, szum drzew i szelest traw, a wśród nich… kleszcze. Strzeżmy się tych pajęczaków, gdyż oprócz nieprzyjemności związanych z samym ukąszeniem, niosą one ze sobą ryzyko zakażenia różnymi chorobami. I nie chodzi tu tylko o boreliozę…Kleszcze przenoszą bowiem szereg innych chorób, m.in. babeszjozę.

Spis treści

Babeszjoza to zoonoza (inaczej choroba odzwierzęca) bardzo podobna do malarii. Wywoływana jest przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, stąd też wywodzi się ta dziwnie brzmiąca nazwa choroby. Pasożyty zarażają zwykle zwierzęta, zarówno dzikie, jak i domowe, głównie gryzonie i kopytne. Okazuje się jednak, że niektóre gatunki mogą wywoływać chorobę także u ludzi. Zarażenia wśród ludzi należą do rzadkości, jednak opisywano takie przypadki, głównie w Afryce i na południu Europy. 

Niebezpieczne kleszcze

Pierwotniaki wywołujące babeszjozę przenoszone są przez kleszcze. Pajęczaki te zarażają się, ssąc krew chorych zwierząt. Do zakażenia człowieka dochodzi podczas ukąszenia przez zarażonego kleszcza.

Pasożyty ludzkie po dostaniu się do organizmu człowieka wnikają do wnętrza erytrocytów, czyli krwinek czerwonych, gdzie przechodzą kolejne stadia rozwoju. Następnie zakażone krwinki pękają, uwalniając pasożyty do krwi, gdzie tylko czekają one na ukąszenie przez kleszcza, by móc go zarazić i przenieść się na kolejnego żywiciela.

Objawy babeszjozy mogą być bardzo zróżnicowane: od łagodnie przebiegającej i samoistnie ustępującej choroby, z gorączką, osłabieniem i brakiem łaknienia, po bardzo ciężką postać, mogącą zakończyć się nawet zgonem. Choroba ma cięższy przebieg u ludzi starszych, schorowanych i osłabionych, a także u osób po usunięciu śledziony.

 

Reklama

Jak leczyć babeszjozę?

Leczenie babeszjozy polega na podawaniu antybiotyków działających na pierwotniaki z rodzaju Babeszja, głównie klindamycyny, w połączeniu z lekiem przeciwmalarycznycznym, np. chininą. 

Aby uniknąć zakażenia babeszjozą na obszarach występowania tego schorzenia, należy przede wszystkim unikać miejsc, gdzie mogą bytować kleszcze, a więc lasów, pól, łąk itd. Jeżeli już znajdziemy się w takim miejscu, należy chronić ciało przed atakiem pajęczaków poprzez odzież z długimi rękawami i nogawkami, a także używać środków odstraszających kleszcze. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć ciało w poszukiwaniu kleszczy. Nie można też zapominać o naszych czworonożnych pupilach. Po powrocie ze spaceru z lasu czy łąki trzeba dokładnie sprawdzić całą sierść zwierzęcia, by upewnić się, że nie przyniosło ono do domu „pasażera na gapę”.

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)