Badaj jamę ustną

W mediach dużo mówi się na temat raka piersi, raka szyjki macicy, ale niewiele jest akcji zachęcających do profilaktyki w kierunku nowotworów jamy ustnej. Niestety, ten nowotwór jest ósmym nowotworem pod względem częstości występowania wśród wszystkich innych. Pacjenci mają znikomą świadomość tego, że podczas wizyty u stomatologa można przeprowadzić badanie. Problem tkwi w braku wiedzy o istnieniu badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu. Stomatolodzy z takimi pytaniami ze strony pacjentów spotykają się sporadycznie.
 

Miejsca zagrożone

Według statystyk najczęściej nowotwory występują na bocznej powierzchni języka, na wargach i w dalszej kolejności na podniebieniu. Prowadząc badanie lekarz ogląda wszystkie okolice, również bada węzły chłonne w rejonie głowy i szyi. Samo badanie wizualne, pomimo bardzo dobrego oświetlenia w gabinetach stomatologicznych, jest niewystarczające – zmiany widoczne są dopiero, gdy są duże. Główną przyczyną dużego odsetka śmiertelności w przypadkach zachorowania na raka jamy ustnej jest zbyt późne wykrycie. Pacjenci zgłaszają się zbyt późno, gdy nowotwór jest już zaawansowany.

Badania przesiewowe

Podczas badania przesiewowego lekarz ogląda całą jamę ustną, bada ją dotykowo, a jeżeli zauważy jakieś niepokojące przebarwienia lub grudki, używa lampy Microlux, 1% roztworu kwasu octowego oraz czynnika OraBlu do wybarwienia zmian. Oglądany jest cały język, jego boczne powierzchnie, grzbietową i dolną część, dno jamy ustnej, błonę śluzową policzków, podniebienie twarde, łuki podniebienne oraz oczywiście wargę: górną i dolną.

Czytaj więcej: Na czym polegają badania przesiewowe?

Czynniki ryzyka

Podstawowe czynnik ryzyka to wiek po 40 roku życia, palenie nikotyny, alkohol, obciążenia rodzinne chorobami nowotworowymi. Pacjenci powinni umieć w określić w jakiej są grupie ryzyka. „W kwestii profilaktyki raka piersi czy raka szyjki macicy ludzie wiedzą, że należy wykonywać  mammografię czy cytologię w określonych momentach życia. Myślę, że podobnie należy działać w profilaktyce raka jamy ustnej - wykonywać badania raz w  roku, chyba że jesteśmy w grupie ryzyka to wtedy częściej – raz na pół roku” - podpowiada dr n. med. Katarzynę Brus-Sawczuk .

Fundacji „Z uśmiechem przez życie”

Fundacja „Z uśmiechem przez życie”, będąca Organizacją Pożytku Publicznego, od czterech lat prowadzi działalność edukacyjną wśród lekarzy i pacjentów na temat przyczyn  i skutków raka jamy ustnej. Fundacja działa odbywają się na dwóch płaszczyznach w postaci:
– edukacji  stomatologów jako „lekarzy pierwszego kontaktu” w przypadkach nowotworów jamy ustne tj. organizacji szkoleń i konferencji;
–  organizacji dni otwartych w gabinetach stomatologicznych z bezpłatnymi badaniami przesiewowymi w kierunku raka jamy ustnej.

Zobacz: Język to tu jest najwięcej zarazków!

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: W jakim miejscu najczęściej pojawiają Ci się afty lub pleśniawki?

  w gardle

  na języku (lub pod nim)

  na wardze

  na dziąśle

  wewnątrz policzka

  na podniebieniu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA