Nowy sklep

już ON-LINE

Badania diagnostyczne przy raku żołądka

W Polsce zachorowalność i umieralność na raka żołądka spada, jednak wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie w stosunku do innych krajów europejskich. Co roku na ten nowotwór zapada około 5 tysięcy osób.
Diagnostyka raka żołądka
Źródło: 123RF
 

Wczesnej postaci raka nie towarzyszą charakterystyczne objawy, natomiast choroba zaawansowana objawia się chudnięciem, uczuciem sytości, nudnościami, niestrawnością, utratą apetytu. Pamiętajmy, że objawy takie mogą też występować w wielu innych stanach chorobowych przewodu pokarmowego.

Przeczytaj także: Ból brzucha przykry towarzysz...

Najważniejsza gastroskopia

Badania, jakie są rekomendowane w podejrzeniu schorzeń żołądka, zaczynają się od wizyty u specjalisty, gdzie odbywa się badanie przedmiotowe i podmiotowe. Kolejny krok to diagnostyka pogłębiona, w której najważniejsza jest gastroskopia z pobraniem materiału do badania patomorfologicznego. To najczęstsze i najbardziej dostępne badanie umożliwiające ocenę wszystkich części żołądka i przełyku. W związku z brakiem charakterystycznych objawów raka żołądka, każdy pacjent zgłaszający stałe objawy dyspeptyczne (złego trawienia) powinien mieć wykonaną gastroskopię.

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Sprawdź też: Guz nadnercza

Diagnozę uzyskaną dzięki gastroskopii i badaniu pobranych wycinków, wskazującą na występowanie raka żołądka mogą potwierdzić dodatkowe badania: endoultrasonografia, tomografia komputerowa (klatki piersiowej oraz jamy brzusznej i miednicy, rezonans magnetyczny, laparoskopia diagnostyczna).

Przeczytaj także: Markery nowotworowe wskazówką w diagnostyce raka

Leczenie raka żołądka

Rak żołądka wykryty we wczesnym stadium daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Wczesne zmiany nowotworowe, ograniczone do błony śluzowej żołądka, można leczyć poprzez wycięcie tej błony metodą endoskopową. W przypadku zaawansowania nowotworu jedyną szansą na całkowite wyleczenie jest operacja polegająca na usunięciu części lub całości żołądka i okolicznych węzłów chłonnych. Niezbędna może być również chemioterapia, bowiem rak żołądka daje przerzuty zarówno do węzłów chłonnych, jak i krwiopochodne przerzuty odległe do innych organów.

Beata Borys

Przeczytaj także:

Pijesz? Grozi ci rak żołądka

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)