Badania nad leczeniem raka. Nagroda dla Uniwersytetu Łódzkiego

Starszy niż rok
TESTOPLEK to projekt, którego celem jest usprawnienie leczenia chorych na raka

28.02 2012 projekt TESTOPLEK realizowany przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego został wyróżniony tytułem Jakości Roku 2011. Celem projektu jest opracowanie skuteczniejszych metod leczenia raka. To już drugie tego typu wyróżnienie dla projektu TESTOPLEK. Łódzka uczelnia otrzyma również godło Jakość Roku Srebro.

Projekt TESTOPLEK

TESTOPLEK to jeden z największych projektów badawczych prowadzonych na uniwersytecie. Celem projektu jest opracowanie testów, które mają wskazać, na jakie leki uodpornił się nowotwór pacjenta. Pacjenci, którzy stosowali chemioterapię muszą liczyć się z nawrotem choroby. W takich przypadkach może wystąpić zjawisko odporności wielolekowej. Oznacza to, że pod wpływem jednego czynnika komórka rakowa uodparnia się na inne czynniki. Leki stosowane wcześniej mogą nie działać na nowotwór przy przeczucie. Leczenie dobiera się wtedy metodą prób i błędów, co dla pacjenta oznacza szereg przykrych konsekwencji.

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Zobacz: Radioterapia – leczenie chorób nowotworowych

Celem projektu TESTOPLEK jest opracowanie testów, które pozwolą na precyzyjną ocenę aktywności transporterów wielolekowych w komórkach nowotworowych pacjentów. Dzięki temu lekarze będą mogli szybciej dobrać nowy lek. W ramach projektu TESTOPLEK łódzcy naukowcy przebadali materiał genetyczny od ponad 10 tysięcy ludzi. Dzięki temu można stworzyć również test, który na podstawie kodu genetycznego pozwala stwierdzić, na jaki nowotwór jesteśmy podatni i czym najlepiej nas leczyć. Projekt będzie realizowany do końca 2013 roku.

Program Jakość Roku 2011 organizowany jest przez Redakcję Biznes Raportu Dziennika Gazety Prawnej. Całkowita wartość projektu TESTOPLEK to ponad 62 miliony złotych. Projekt jest realizowany w Katedrze Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego.
Ek

Zobacz: ABC badań przesiewowych programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA