Nowy sklep

już ON-LINE

Badania proktologiczne – najlepiej na królikach

Hiszpańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy podobieństwo w anatomii ludzi i królików jest na tyle duże, by można było na tych zwierzętach przeprowadzać badania. Okazało się, że tak.
 

Celem pracy badaczy z Uniwersyteckiego Szpitala w Sewilli było opisanie chirurgicznej anatomii i histologii odbytnicy królika w celu porównania jej z ludzką. Chodziło o stwierdzenie, czy te zwierzęta mogą być wykorzystywane do eksperymentów i badań z zakresu proktologii.

W badaniach okolicy odbytu wykorzystano sześć samic nowozelandzkich królików białych o wadze 2,5 – 2,9 kg. Sekcja zwłok została wykonana tuż po „poświęceniu” zwierząt. Wykonano wówczas opis anatomiczny i histologiczny.

Czytaj też: Proktologia wszystko o co wstydzisz się zapytać

Duże podobieństwo

Okazało się, że przeciętna długość odbytnicy i kanału odbytowego wyniosły odpowiednio 7,2 oraz 0,9 cm. Badania makroskopowe wykazały, że umięśnienie kanału odbytu tworzy mięsień kulszowo-guziczny. U ludzi jest to mięsień łonowo-odbytniczy. Zdefiniowano również mięsień zwieracz zewnętrzny odbytu. Ocena histologiczna wykazała duże podobieństwo do budowy organizmu ludzkiego.

Wnioski są jednoznaczne. Zaobserwowano duże podobieństwo okolic odbytu królików i ludzi. Odpowiedni rozmiar oraz łatwość przetrzymywania tych zwierząt sprawiają, że są one atrakcyjne do prowadzenia na nich eksperymentów i badań w dziedzinie proktologii.

bg, PubMed, nat

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA