Nowy sklep

już ON-LINE

Badania w ciąży – jakie badania zrobić? Glukoza, krew, mocz

Badania w ciąży, takie jak: USG, badania prenatalne, pomiar glukozy czy morfologia to bezinwazyjne źródło wiedzy o dziecku, dlatego bardzo ważne jest ich wykonanie. Szczegółowe informacje na temat terminu każdego z obowiązkowych badań powinien przekazać lekarz prowadzący ciążę. Nie należy ich bagatelizować, gdyż szybkie reagowanie w sytuacji niepokojącej, zwiększa szansę na wyeliminowanie obaw.
 

Część z nich zalicza się do obowiązkowych badań w ciąży, można zdecydować się również na dodatkowe badania, które co prawda wiążą się z kosztami, ale i cennymi informacjami na temat płodu.

W czasie ciąży należy wykonać m.in. takie badania, jak:

Dodatkowo podczas każdej wizyty lekarz powinien kontrolować masę ciała ciężarnej, by sprawdzać, czy jej przyrost jest prawidłowy.

Kalendarz badań w ciąży – pierwsza połowa

Ciąża to okres w życiu kobiety, który wiąże się ze szczególnym kontrolowaniem stanu zdrowia swojego organizmu i zachodzących w nim zmian. Jakie badania w ciąży powinny wykonać kobiety? Badanie ginekologiczne w ciąży należy wykonać w jej 7-8 tygodniu.

Pierwsze badania w ciąży to:

 • glukoza i grupa krwi - badanie tolerancji glukozy, oznaczanie grupy krwi oraz przeciwciał w przypadku konfliktu serologicznego. Im wcześniej będą wykonane, tym lepiej,
 • cytologia – na początku i pod koniec ciąży - to badanie należy wykonać na samym początku ciąży wraz z badaniem na stopień czystości pochwy. Dzięki temu można wykryć jak najwcześniej niebezpieczną dla dziecka infekcję. Jeszcze po 34 tygodniu ciąży należy wykonać kolejne badanie bakteriologiczne.

Do obowiązkowych badań diagnostycznych w 5-8 tygodniu należą:

 • przeciwciała anty Rh,
 • grupa krwi i Rh,
 • morfologia krwi,
 • badanie moczu,
 • badanie cukru w ciąży - poziom cukru na czczo,
 • badanie WR w ciąży (odczyn Wassermanna).

Ponadto warto wykonać: toksoplazmozę, badanie hiv w ciąży, przeciwciała różyczki i badanie HBS w ciąży.

Od 11 do 20 tygodnia wykonać trzeba:

To również moment, w którym dodatkowo można przeprowadzić testy w kierunku wad genetycznych.

Kalendarz badań w ciąży – druga połowa

W tygodniach 21-32 należy pamiętać o:

Od tygodnia 33 do końca ciąży trzeba wykonać jeszcze takie badania, jak:

 • badanie ogólne moczu,
 • morfologia.

Zalecane jest również KTG oraz USG z oceną masy płodu. Poza badaniami diagnostycznymi, każda wizyta powinna wiązać się z szeregiem badań profilaktycznych, do których zaliczyć warto m.in. 

 • badanie ginekologiczne,
 • badanie piersi,
 • pomiar masy ciała,
 • ciśnienie tętnicze,
 • cytologię,
 • ocena ryzyka ciążowego i czynności serca płodu,
 • ocena wymiarów miednicy i ruchliwości płodu,
 • badanie położnicze.

Dodatkowo, przed planowanym zapłodnieniem warto sprawdzić obecność wirusa cytomegalii, przeprowadzając test. Niezwykle ważne są również badania prenatalne w ciąży, takie jak: test PAAP-A, NIFTY, USG genetyczne czy biopsja kosmówki i amniopunkcja. Pozwalają one wykryć wady u dziecka jeszcze przed jego narodzeniem. Szczególnie jeśli ciężarna ma powyżej 35 lat, a w rodzinie zdarzały się przypadki chorób genetycznych. Należy pamiętać, żeby wyniki wszystkich badań zbierać i pokazać lekarzowi przed porodem.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Badanie glukozy w ciąży – na czym polega?

W jakim celu wykonuje się badanie cukru w ciąży? Przede wszystkim po to, by sprawdzić czy kobieta nie jest chora na cukrzycę, m.in. cukrzycę ciążową.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi do analizy, kobieta musi być na czczo, dlatego najlepiej przeprowadzić je rano. Jeśli okaże się, że jej poziom jest za wysoki, należy skonsultować się z diabetologiem. W sytuacji, gdy będzie on prawidłowy, nie oznacza to, iż w bardziej zaawansowanej ciąży nie będzie trzeba go powtarzać.

Badanie glukozy składa się w dwóch części:

 1. Pobranie krwi na czczo.
 2. Pobranie krwi po wypiciu glukozy – którą należy wypić w czasie kilku minut. Po upłynięciu godziny pobierana jest po raz drugi, a po kolejnej – trzeci.

Całe badanie może trwać nawet ponad 3 godziny.

Badanie krwi – ciąża

Badania krwi w ciąży to jej nieodłączny element, jednak jakie wyniki nie powinny dawać sygnałów do niepokoju?

W czasie morfologii krwi analizowane są jej takie składowe, jak:

 • leukocyty – to inaczej białe krwinki, których norma w mieści się w granicach 4,0-10,8 k/l, u ciężarnych ich wartość może wynosić nawet 13 k/l i jeśli nie przekraczają tego wyniku to nie powinno być powodów do obaw, znacznie podwyższona wartość może być oznaką infekcji;
 • erytrocyty – czyli czerwone krwinki, a ich wartość powinna u zdrowej osoby wahać się w granicach 3,9-5,6 M/ml, w czasie ciąży wynik ten jest bardzo często pomniejszony, a wynika to ze zwiększającej się objętości osocza, dochodzi wtedy do rozrzedzania krwi;
 • hemoglobina – powinna mieścić się w granicach 6,8-9,3 mmol/l, bądź 11,5-15,5 g/dl, jest to najważniejszy wskaźnik, który pomaga w wykryciu ciążowej niedokrwistości;
 • płytki krwi – norma to 140-450 k/ml, jeśli norma ta spadnie poniżej 100 k/ml, zalecana jest wizyta u hematologa;
 • hematokryt -  jego norma to od 37 do 47%, do jej zmniejszenia zwykle dochodzi pod koniec drugiego trymestru, w związku z rozrzedzeniem się krwi.

Dowiedz się: Anemia - przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Badania genetyczne w ciąży

Badania genetyczne w ciąży określane są mianem dodatkowych, nie należących do obowiązkowego spisu. Wykonanie ich pozwala na określenie wad genetycznych płodu, dlatego są one zalecane. Szczególnie powinny wykonać je kobiety, które w bliskiej rodzinie mają osoby np. z zespołem Downa.

Lekarz przede wszystkim zwraca uwagę na przezierność fałdu karkowego, jak również istnienie kości nosowej. Poszerzenie fałdu powyżej 2,5 mm oznacza, iż dziecko może cierpieć na jedną z chorób, jak:

USG genetyczne powinno zostać przeprowadzone pomiędzy 11 a 14 tygodnia. W czasie jego trwania, lekarz jest w stanie określić prawidłowość rozwoju dziecka, widząc je w trójwymiarze.

Badanie moczu w ciąży

Mocz do badania w ciąży oddaje się przede wszystkim, by sprawdzić, czy nie znajduje się w nim białko, bądź cukier. Kontrolowana jest również liczba leukocytów, której zwiększona ilość może świadczyć o zakażeniach układu moczowego.

Mocz w ciąży powinien być badany najlepiej raz w miesiącu, a łącznie nie mniej niż 7 powtórzeń. Zaliczany jest do grona badań obowiązkowych. Należy pobrać go ze środkowego strumienia, do jałowego pojemnika zakupionego w aptece.

Badanie USG w ciąży

USG – minimum dwa razy. Badanie USG jest wykonywane minimum dwa razy w czasie ciąży. Dzięki temu badaniu możesz dokładnie ocenić budowę i rozwój płodu. Radzimy wykonać badania USG:

 • w 10-14 tygodniu ciąży – pozwoli na wczesne wykrycie wad rozwojowych płodu - ocena przezierności karkowej,
 • w 18-22 tygodniu ciąży – wykrywa się już wiele wad genetycznych,
 • w 28-32 tygodniu ciąży – ocena rozwoju płodu,
 • w 36-40 tygodniu ciąży - ocena ryzyka okołoporodowego, położenia, wielkości i rozwoju płodu.

Badanie USG pozwala lekarzowi dokładnie obserwować rozwój płodu.

Czytaj również:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA