Badania: życie seksualne a choroba nowotworowa

Kobiety z chorobą nowotworową mogą czerpać przyjemność z seksu, jednak wciąż edukacja w tym temacie jest ograniczona. Ginekolog i seksuolog dr hab. Krzysztof Nowosielski wraz z zespołem rozpoczął badania ankietowe wśród pacjentek.
Mężczyzna i kobieta w łóżku
Źródło: 123RF
Spis treści

Po co przeprowadzono badanie?

Badania mają dostarczyć odpowiedniej wiedzy naukowcom na temat doświadczeń kobiet, tym samym poszerzając wiedzę o onkoseksuologii.

Na tej podstawie ma też powstać poradnik dla par cierpiących na chorobę nowotworową, a także poradnik dla lekarzy.

Seks tematem tabu

Profesor Nowosielski przyznaje, iż temat seksu wśród osób z nowotworami wciąż jest w Polsce tabu.

"Kobiety często wstydzą się pytać, ale temat nie jest łatwy także dla wielu lekarzy, i to nie tylko w Polsce. Z europejskich badań wynika, że jedna trzecia ginekologów onkologicznych nie porusza tego tematu z pacjentkami, dla połowy badanych lekarzy to temat, w którym nie czują się swobodnie. Zaledwie jedna czwarta specjalistów porusza go z własnej inicjatywy i bez skrępowania" – powiedział PAP prof. Krzysztof Nowosielski, który kieruje oddziałem ginekologii onkologicznej w szpitalu w Czeladzi.

Choroba nowotworowa i obciążające z reguły w tym przypadku leczenie w większości przypadków rzeczywiście obniżają jakość życia seksualnego. Miał też w swojej praktyce do czynienia z pacjentkami, których związki rozpadły się właśnie z powodu ich choroby.

Komfort życia osób z  nowotworem

"Główne bariery to brak czasu i brak wiedzy seksuologicznej. Jeśli pacjentka ma nowotwór, to lekarz zakłada, że to jest jej główny problem. Tymczasem to nie jest jej główny problem. Dzięki postępowi medycyny ona będzie z tym nowotworem żyła nawet wiele lat, tak jak się żyje z cukrzycą. Nie zajmujmy się więc tylko i wyłącznie tym, żeby nowotworu nie było, ale też tym, by pacjentka miała komfort życia. Ona ma się cieszyć życiem, a żeby się nim cieszyć, warto też pomyśleć o seksie" – dodał.

Zwykle zdiagnozowanie nowotworu wiąże się z załamaniem psychicznym, co przekłada się najczęściej na spadek pożądania. Dodatkowo chemioterapia prowadzi do uszkodzenia jajników, które zaczynają produkować mniej hormonów, a zwłaszcza testosteronu. W ten sposób ochota na seks znacznie spada, a operacje przeprowadzane w czasie terapii mogą doprowadzić do skrócenia waginy, utrudniając zmieszczenie się penisa w waginie, finalnie przekładając się na odczuwanie dolegliwości bólowych w czasie zbliżenia.

Seks a nowotwór

Warto wiedzieć, iż istnieje wiele możliwości, by osoby cierpiące na nowotwór mogły cieszyć się życiem erotycznym.

Seks można również definiować jako:

Ponadto na rynku dostępne są różnorakie środki nawilżające, które mogą ułatwić zbliżenie. Przede wszystkim nie należy się wstydzić tego tematu i rozmawiać ze swoim lekarzem o swoich potrzebach. Również specjaliści powinni poruszać ten temat najlepiej już na etapie planowania leczenia.

Źródło: Materiał opracowany na podstawie PAP Nauka

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,80655,ginekolog-choroba-nowotworowa-nie-przekresla-szans-na-seks.html [data dostępu: 13.02.2020]
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama