Reklama
Po co przeprowadzono badanie?
Badania mają dostarczyć odpowiedniej wiedzy naukowcom na temat doświadczeń kobiet, tym samym poszerzając wiedzę o onkoseksuologii.
Na tej podstawie ma też powstać poradnik dla par cierpiących na chorobę nowotworową, a także poradnik dla lekarzy.
Seks tematem tabu
Profesor Nowosielski przyznaje, iż temat seksu wśród osób z nowotworami wciąż jest w Polsce tabu.
"Kobiety często wstydzą się pytać, ale temat nie jest łatwy także dla wielu lekarzy, i to nie tylko w Polsce. Z europejskich badań wynika, że jedna trzecia ginekologów onkologicznych nie porusza tego tematu z pacjentkami, dla połowy badanych lekarzy to temat, w którym nie czują się swobodnie. Zaledwie jedna czwarta specjalistów porusza go z własnej inicjatywy i bez skrępowania" – powiedział PAP prof. Krzysztof Nowosielski, który kieruje oddziałem ginekologii onkologicznej w szpitalu w Czeladzi.
Choroba nowotworowa i obciążające z reguły w tym przypadku leczenie w większości przypadków rzeczywiście obniżają jakość życia seksualnego. Miał też w swojej praktyce do czynienia z pacjentkami, których związki rozpadły się właśnie z powodu ich choroby.
Reklama
Komfort życia osób z nowotworem
"Główne bariery to brak czasu i brak wiedzy seksuologicznej. Jeśli pacjentka ma nowotwór, to lekarz zakłada, że to jest jej główny problem. Tymczasem to nie jest jej główny problem. Dzięki postępowi medycyny ona będzie z tym nowotworem żyła nawet wiele lat, tak jak się żyje z cukrzycą. Nie zajmujmy się więc tylko i wyłącznie tym, żeby nowotworu nie było, ale też tym, by pacjentka miała komfort życia. Ona ma się cieszyć życiem, a żeby się nim cieszyć, warto też pomyśleć o seksie" – dodał.
Zwykle zdiagnozowanie nowotworu wiąże się z załamaniem psychicznym, co przekłada się najczęściej na spadek pożądania. Dodatkowo chemioterapia prowadzi do uszkodzenia jajników, które zaczynają produkować mniej hormonów, a zwłaszcza testosteronu. W ten sposób ochota na seks znacznie spada, a operacje przeprowadzane w czasie terapii mogą doprowadzić do skrócenia waginy, utrudniając zmieszczenie się penisa w waginie, finalnie przekładając się na odczuwanie dolegliwości bólowych w czasie zbliżenia.
Seks a nowotwór
Warto wiedzieć, iż istnieje wiele możliwości, by osoby cierpiące na nowotwór mogły cieszyć się życiem erotycznym.
Seks można również definiować jako:
- przytulanie,
- całowanie,
- intymność,
- miłość francuską,
- dotykanie.
Ponadto na rynku dostępne są różnorakie środki nawilżające, które mogą ułatwić zbliżenie. Przede wszystkim nie należy się wstydzić tego tematu i rozmawiać ze swoim lekarzem o swoich potrzebach. Również specjaliści powinni poruszać ten temat najlepiej już na etapie planowania leczenia.
Źródło: Materiał opracowany na podstawie PAP Nauka
Czytaj również: