Badanie ECPW - co to jest i jakie mogą wystąpić powikłania?

Badanie ECPW jest bardzo skuteczną metodą diagnostyczną, która pozwala rozpoznać choroby trzustki, pęcherzyka żółciowego i wątroby. Pomocna jest, gdy trzeba m.in., zlokalizować przyczynę zastoju żółci w organizmie, obecność złogów i zwężeń czy nacieków nowotworowych. Podczas badania można też przeprowadzić zabiegi terapeutyczne, które mogą uchronić pacjenta przed poważną operacją. Trzeba jednak mieć świadomość, że ECPW jest zabiegiem inwazyjnym, który wiąże się z ryzykiem powikłań.
Osoba podczas badania trzustki
Źródło: 123RF

Spis treści

Badanie ECPW (tzw. endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna) opisane po raz pierwszy w latach 60. ubiegłego wieku jest pomocne w diagnozowaniu i leczeniu chorób trzustki, pęcherzyka żółciowego i wątroby, a zwłaszcza pozwala dokładnie zbadać przewody żółciowe i trzustkowe. Badanie jest często wykorzystywane w terapii zwężeń dróg żółciowych, trzustkowych i w kamicy przewodu żółciowego. 

Na czym polega badanie ECPW

To inwazyjne badanie, które łączy w sobie badanie endoskopowe i radiologiczne. Pozwala nie tylko zdiagnozować chorobę (często zmiany nowotworowe i stany zapalne), ale także jest pomocne przy:

 • usuwaniu złogów z dróg żółciowych i trzustkowych
 • zakładaniu protez i poszerzaniu dróg żółciowych
 • pobieraniu wycinków do dalszego badania
 • wprowadzaniu stentów udrażniających drogi żółciowe
 • leczeniu powikłań po cholecystektomii
 • usunięciu kamieni z przewodów trzustkowych

W trakcie badania ECPW lekarz wprowadza przez przełyk pacjenta endoskop, który dochodzi do żołądka i dwunastnicy. Tam lekarz szuka ujścia przewodów żółciowych i trzustkowych i za pomocą cewnika podaje do przewodów środek kontrastujący. Dzięki kontrastowi na zdjęciu radiologicznym dokładnie widać wszystkie zwężenia i blokady w drogach żółciowych i trzustkowych.

Jeśli istnieje taka konieczność lekarz w trakcie badania ECPW może wykonać zabiegi terapeutyczne. Całość w zależności od zakresu zabiegu trwa do dwóch godzin. Po badaniu pacjent pozostaje pod obserwacją lekarza przez 1-2 dni.

ECPW przygotowanie

Badanie ECPW, ze względu na swoją inwazyjność, wymaga odpowiedniego przygotowania. Pacjent musi być na czczo. Osoby na stałe zażywające leki zmniejszające krzepliwość krwi muszą je odstawić 5-7 dni przed planowanym ECPW. Pacjenci przyjmujący na stałe inne leki, w tym na nadciśnienie tętnicze, padaczkę, cukrzycę, muszą z lekarzem skonsultować przyjęcie porannej dawki leku. Cukrzycy będą musieli zrezygnować z leków i insuliny przed wykonaniem ECPW.

Zabieg ECPW poprzedzony jest też serią badań, pacjent musi zrobić:

 • morfologię krwi
 • oznaczyć układ krzepnięcia
 • oznaczyć stężenie elektrolitów
 • oznaczyć stężenie hormonów tarczycy

Gdy na wstępie wiadomo, że w trakcie ECPW będą wykonywane zabiegi terapeutyczne, które mogą grozić powikłaniami, potrzebne będzie także oznaczenie grupy krwi, aktywności amylazy, stężenia mocznika i kreatyniny oraz EKG. Pacjenci zażywający leki zmniejszające krzepliwość krwi będą musieli mieć także oznaczony przed badaniem wskaźniki krzepnięcia krwi.

ECPW wskazania

Zabieg ECPW wykonuje się zawsze ze wskazań lekarza. Najczęściej jest zalecany:

 • przy żółtaczce
 • przy bólach brzucha, które mogą być wynikiem zastoju w drogach żółciowych
 • przy złogach w przewodach
 • przy zwężeniach dróg żółciowych
 • przy podejrzeniu zmian w przewodach trzustkowych (nowotwór, torbiele, przetoki żółciowe, przewlekłe zapalenie trzustki)
 • przy podejrzeniu kamicy żółciowej w drogach żółciowych i w pęcherzyku żółciowym (kamica pęcherzyka żółciowego)
 • przy konieczności drenażu torbieli trzustki, a także dróg żółciowych lub trzustkowych

Wykonanie zabiegu ECPW w celach terapeutycznych pozwala czasem uniknąć skomplikowanej operacji. Niestety nie jest to zabieg dla wszystkich, ponieważ nie można go wykonać u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi, że zwężonym przełykiem i kobiet w ciąży.

Zobacz też: Tętniak aorty

ECWP powikłania

Najczęstszym powikłaniem badania ECWP jest ostre zapalenie trzustki. Zadarza się również, choć rzadziej, że u pacjenta dojdzie do krwawienie w trakcie badania, perforacji przewodu pokarmowego lub dróg żółciowych i zapalenia dróg żółciowych.  

Oceń artykuł

(liczba ocen 29)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!