Badanie kręgosłupa i postawy ciała bez promieniowania (DIERS Formetric 4D)

Zmiany w kręgosłupie, nieprawidłowości postawy, a nawet niewielkie różnice w długości kończyn, które mogą powodować schorzenia układu kostno-stawowego – te wszystkie problemy możemy zdiagnozować za pomocą nowoczesnego badania kręgosłupa i postawy ciała – DIERS Formetric 4D. Specjalistyczny aparat pozwala na dokładną analizę nawet niewielkich zmian bez ubocznych skutków promieniowania rentgenowskiego.
Badanie DIERS Formetric 4D

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Prace nad powstaniem aparatu DIERS Formetric 4D prowadzili naukowcy z kilku ważnych uniwersytetów w Europie. Wszystko po to, by stworzyć narzędzie do bezinwazyjnego badania zmian kręgosłupa, wolne od promieniowania RTG. Leczenie i częste monitorowanie zmian wymagało wcześniej wykonywania zdjęć rentgenowskich, co stanowi ogromne obciążenie dla organizmu.

Diers Formetric 4D – badanie kręgosłupa

Aparat Diers 4D umożliwia przedstawienie obrazu kręgosłupa w programie komputerowym i efektywne dobranie odpowiednich form korekcji.

Dokładne wyniki pomiaru pozwalają na:

  • analizę postawy ciała,
  • digitalną, trójwymiarową rekonstrukcję kręgosłupa,
  • analizę stereotypu chodu.

Zaawansowana technologia pozwala na wykonanie precyzyjnych pomiarów ciała bez użycia promieni rentgenowskich, z wykluczeniem ubocznych skutków napromieniowania.

Na czym polega badanie? Urządzenie wykorzystuje technikę optyczną oraz cyfrowe przetwarzanie danych. Zapewnia szybki, bezdotykowy oraz automatyczny (aparat wykrywa specyficzne, anatomiczne punkty orientacyjne bez użycia markerów) pomiar i analizę kręgosłupa oraz różnic w długości kończyn dolnych, które mogą powodować nieprawidłowości w układzie kostno-stawowym. Badanie charakteryzuje się dużą dokładnością, a dzięki bezpośredniemu podglądowi badanego obszaru, lekarz jest w stanie na bieżąco dokonywać jego analizy.

DIERS Formetric 4D – gdzie zrobić badanie?

W Polsce mieści się zaledwie kilka ośrodków, w których wykonywane jest badanie aparatem DIERS Formetric 4D. Jednym z nich jest Klinika Rehabilitacyjna Columna Medica, która jako pierwsza w Polsce, nabyła ten nowoczesny aparat.

Reklama

DIERS Formetric 4D  – jak wygląda badanie?

Urządzenie DIERS Formetric 4D składa się z dwóch części: cyfrowej kamery wideo oraz projektora wyświetlającego na ciało pacjenta równoległe linie pomiarowe, które są analizowane w czasie rzeczywistym. Z zebranych danych powstaje cyfrowy, trójwymiarowy obraz pleców, kręgosłupa oraz miednicy. Aparat pozwala na pełne skanowanie pleców pokazując nawet niewielkie zmiany.

Wynik badania umożliwia postawienie dokładnej diagnozy funkcjonalnej. Na jej podstawie fizjoterapeuci dobierają indywidualną terapię i zlecają konkretne zabiegi i ćwiczenia.

Aparat DIERS Formetric 4D jest pomocny nie tylko w postawieniu diagnozy, ale także w monitorowaniu postępów leczenia. W badaniu widoczne są nawet niewielkie zmiany.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 25)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!