Badanie OCT oczu - praktyczne informacje

Badanie OCT wykonuje się przy użyciu optycznego koherentnego tomografu. Badanie OCT jest jednym z nowocześniejszych badań służących do diagnostyki schorzeń takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), obrzęki czy otwory w plamce. Co sprawia, że badanie to jest tak cenione?
Badanie OCT oka

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Badanie OCT – istota działania

Optyczny koherentny tomograf używany do badania OCT działa w oparciu o wykorzystanie światła rozproszonego. Maszyna wykorzystuje technikę interferometryczną, która wykorzystuje światło o długości fali bliskiej falom podczerwonym. Dzięki temu podczas badania można uzyskać podpowierzchniowe obrazy materiałów pół i nieprzezroczystych w bardzo dobrej rozdzielczości. Badanie OCT jest innowacyjne ponieważ pozwala na uzyskanie obrazu struktury tkanki w przekroju, a nie jak dotychczas jedynie obrazu jej powierzchni. To właśnie sprawia, że badanie OCT jest tak nieocenione w diagnostyce chorób siatkówki i nerwu wzrokowego.

Badanie OCT – kiedy wykonać?

Badanie przy pomocy optycznego koherentnego tomografu wykonuje się w przypadku podejrzenia u pacjenta chorób związanych ze zwyrodnieniem siatkówki, uszkodzeniem nerwu wzrokowego lub plamki. Badanie OCT jest więc nieocenione w przypadku diagnostyki zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), jaskry, otworów w plamce, zwłóknień przedplamkowych, makulopatii cukrzycowej i obrzęków plamki oraz centralnej retinopatii surowiczej. W przypadku jaskry badanie OCT służy nie tylko do zdiagnozowania choroby – jest również przydatne przy monitorowaniu czy wdrożone leczenie przynosi skutki.

Więcej na temat bezwzględnych wskazań do wykonania badania OCT: https://kardiotel.pl/okulistyka/badanie-oct

Reklama

Badanie OCT – przygotowanie do badania

Innowacyjność badania optycznym koherentnym tomografem polega również na tym, że nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania. Mogą mu się poddawać zarówno dzieci, jak i osoby starsze, a także kobiety będące w ciąży i karmiące piersią. Badanie OCT jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i może być wykonywane tyle razy ile zajdzie potrzeba. Jedyną uciążliwością z jaką spotyka się pacjent jest konieczność podania przed badaniem kropli rozszerzających źrenice. Po badaniu pacjent przez pewien czas może odczuwać większą wrażliwość na światło.

Po około 15 minutach od zakroplenia preparatu rozszerzającego źrenice pacjent proszony jest o zajęcie miejsca przed aparatem. Przez kilka minut nie może poruszać głową. W tym czasie tomograf tworzy przekrój przez wybrane elementy tkanki. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Okulista od razu otrzymuje wynik badania i może przekazać go pacjentowi. Badanie OCT może być powtarzane wielokrotnie.

Badanie OCT jest innowacyjną formą diagnostyki chorób siatkówki, nerwu wzrokowego i plamki. Jest bezbolesne i nieinwazyjne, a przy tym bardzo dokładne i pozwala wychwycić nawet najmniejsze zmiany w strukturze tkanek.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!