Bagaż podręczny - co zabrać do bagażu podręcznego i o czym warto pamiętać?

Bagaż podręczny do samolotu jest wygodny, mały i nic nie kosztuje. Jakie są dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego? Co można mieć w bagażu podręcznym? Czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Co spakować do bagażu podręcznego i dlaczego tak istotna jest apteczka?
Kobieta z bagażem podręcznym
Źródło: 123RF

Spis treści

Bagaż podręczny

Bagaż podręczny to średnich rozmiarów walizka lub torba, którą zabieramy do przedziału pasażerskiego i umieszczamy w schowku nad siedzeniami. Bagaż podręczny do samolotu wnosimy zupełnie za darmo. Dobrze przemyślany bagaż podręczny może być jedyną walizką, jaką zabierzemy ze sobą w podróż samolotem, dlatego - szukając oszczędności czasu i pieniędzy - starajmy się walizkę pakować z głową, zabierając wyłącznie rzeczy niezbędne. Co spakować do bagażu podręcznego? Przede wszystkim ubrania, apteczkę (w tym między innymi plastry opatrunkowe, środki do dezynfekcji, leki na drobne infekcje oraz leki przyjmowane w sposób stały) a także przybory toaletowe.

Czy się zmieścimy? Wiele zależy od naszej inwencji i… skłonności do umiaru. Pamiętajmy, że standardowe wymiary bagażu podręcznego to w przybliżeniu 55x40x23 cm, wliczając w to kółka i rączki, ale przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić szczegóły na stronie internetowej danego przewoźnika. Dozwolone wymiary bagażu podręcznego a także ilość sztuk bagażu podręcznego, które można wnieść na pokład, definiowane są indywidualnie przez poszczególne linie lotnicze.

Wymiary bagażu podręcznego

Reklama

LOT

Polski LOT określa, że maksymalne wymiary bagażu podręcznego do samolotu to 55x40x23 cm. Dodatkowe ograniczenia dotyczą liczby sztuk a także wagi bagażu podręcznego. W LOT kształtują się one następująco:


  • LOT Business Class - 2 sztuki każda do 9 kg,

  • LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) - 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg),

  • LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) - 1 sztuka do 8 kg,

  • LOT Economy Class - 1 sztuka do 8 kg,

  • LOT Economy Simple - 1 sztuka do 8 kg.

  •  

Takie same maksymalne wymiary bagażu podręcznego obowiązują m.in. w Lufthansie. Niemcy pozwalają na wniesienie na pokład 1 walizki o masie do 8 kg w przypadku biletów klasy ekonomicznej i 2 w klasie biznes.

Ryanair

Popularny tani przewoźnik Ryanair podaje, że 1 pasażer może wnieść na pokład 1 duży bagaż podręczny o rozmiarach do 55x40x20 cm i wadze do 10 kg a także 1 mały bagaż podręczny, którego wymiary nie przekraczają 35x20x20 cm.

Wizzair

W Wizzair dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego to 55x40x23 cm, a ciężar – 10 kg.

Co można mieć w bagażu podręcznym?

Co można zabrać do bagażu podręcznego? Pytanie to w szczególności odnosi się do wszelkiego rodzaju płynów. Linie lotnicze pozwalają na ich przewóz w bagażu podręcznym, ale z licznymi ograniczeniami. Kosmetyki (mydła w płynie, szampony, perfumy, oliwki, kremy) a także żywność (zupy, napoje itd.) mogą być przewożone wyłącznie w opakowaniach o pojemności do 100 ml i spakowane łącznie do przezroczystej, plastikowej torby, której objętość nie przekracza 1 litra. Limitom nie podlegają: leki, żywność dla niemowląt a także wszelkie płyny zakupione w sklepach wolnocłowych na lotnisku, pod warunkiem zapakowania w wymaganą przepisami torbę.

Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

Wiemy już do można wziąć do bagażu podręcznego. A czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Oprócz płynów w objętościach większych, niż wspomniane 100 ml, na indeksie przedmiotów zakazanych linie lotnicze umieszczają przede wszystkim przedmioty ostre – wspólnym mianownikiem dla większość z nich jest potencjalna możliwość wykorzystania w celu dokonania agresji.

Nie spakujemy więc do bagażu podręcznego noża, nieosłoniętych nożyczek, brzytwy, żyletek, szpikulca do lodu, korkociągu, parasola z ostrym zakończeniem. Nie ma szans również na to, by wnieść na pokład przedmioty takie, jak turystyczna butla na propan-butan. Czego nie można mieć w bagażu podręcznym ponadto? Na przykład narzędzi, takich jak młotek, śrubokręt, dłuto, wiertarka. Zabroniony jest oczywiście przewóz wszelkich substancji łatwopalnych i wybuchowych a także chemicznych i toksycznych, obostrzenie to dotyczy nie tylko bagażu podręcznego, ale też rejestrowanego. W bagażu podręcznym przewozić nie wolno także broni, zarówno białej jak i palnej.

Czytaj też: Dziecko w samolocie - jak bezpiecznie podróżować

Co spakować do bagażu podręcznego?

Co spakować do bagażu podręcznego? Jeśli jest to jedyna walizka, którą zabieramy w podróż, na dnie układamy ubrania, pamiętając o jak najściślejszym ich złożeniu lub zrolowaniu. Pamiętajmy o wykorzystaniu każdej wolnej przestrzeni. W ciasny kąt możemy wcisnąć bieliznę, a do buta włożyć kilka par skarpetek.

Do bagażu podręcznego spakować powinniśmy też apteczkę, ze szczególnym uwzględnieniem medykamentów i środków opatrunkowych, które mogą się przydać w samolocie i na lotnisku. Wymienić wśród nich można przede wszystkim plastry opatrunkowe i środki do dezynfekcji, bowiem w każdej podróży nietrudno o drobne urazy, a nawet te niewinne mogą rodzić przykre konsekwencje, gdy nie zostaną odpowiednio zapatrzone. Oprócz tego apteczka w bagażu podręcznym powinna zawierać podstawowe leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne a także przeciwlękowe dla osób, które boją się latać oraz zestaw leków, które pasażer przyjmuje na co dzień (np. na nadciśnienie).

Oczywiście w bagażu podręcznym znaleźć powinny się także kosmetyki, przy zachowaniu obostrzeń dotyczących objętości, o którym mówiliśmy powyżej.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!