Bakterie w popularnym serku – GIS ostrzega przez listeriozą

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił wycofać partię popularnego serka, ponieważ wykryto w nim bakterie Listeria monocytogenes, które mogą prowadzić do rozwoju w organizmie choroby listeriozy. O który serek chodzi? Czy listerioza zagraża zdrowiu człowieka?
Bakterie na płytce krwi
Źródło: 123RF

Spis treści

Konsumenci powinni sprawdzić czy posiadają partię produktu objętego komunikatem, ponieważ produktu z tej partii, która podana jest poniżej, nie należy spożywać.

Który produkt wycofano?

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego można znaleźć oficjalną decyzję o wycofaniu jednej partii Serka zakopiańskiego Światowid z gór 200g.

Dokładniej chodzi o produkt:

 1. Numer partii / data minimalnej trwałości – 14.07.2020 r.
 2. Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-410 Kostrzyn.

Produkt został wyprodukowany przez SM MLEKOVITA, ul. Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie, Podhalański Zakład Produkcyjny w Zakopanem.

SM Mlekovita oraz Jeronimo Martins Polska uruchomiły procedurę polegającą na wycofaniu z obrotu handlowego powyższej partii sera.

                                                Źródło: GIS.gov.pl 

Dlaczego serek został wycofany?

Jak podaje GIS, jedna z pięciu prób partii Serka zakopiańskiego, która została poddana urzędowej kontroli żywności, zawierała bakterie Listeria monocytogenes.

Jak objawia się listerioza?

Spożycie bakterii Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby, jaką jest listerioza. Objawy listeriozy mogą wystąpić już po kilku godzinach od spożycia produktu zakażonego bakterią lub ujawnić się dopiero po kilku dniach, dlatego osoby, które spożyły serek powinny uważnie obserwować wszelkie objawy.

U dorosłych listerioza może mieć bardzo różny przebieg – od postaci łagodnych, przypominających zwykłą grypę:

 • wysoka gorączka,
 • złe samopoczucie,
 • bóle mięśniowo-stawowe,
 • drgawki,
 • biegunka i wymioty,

po bardzo ciężkie, przebiegające gwałtownie, a nawet kończące się zgonem.

Leczenie listeriozy

Leczenie listeriozy opiera się na antybiotykoterapii. Choremu podaje się:

 • amoksycylinę z aminoglikozydem,
 • kotrimoksazol,
 • makrolidy

Ważne jest, że po przechorowanej i wyleczonej listeriozie wykształca się odporność. Oznacza to, że jeżeli raz stwierdzono przebyło się chorobę, nie powinno się zachorować na nią po raz kolejny.

Czytaj również:

Bibliografia

 • https://gis.gov.pl/aktualnosci/wycofanie-jednej-partii-serka-zakopianskiego-swiatowid-z-gor-200g-ze-wzgledu-na-wykrycie-obecnosci-bakterii-listeria-monocytogenes/ [data dostępu: 10.06.2020]

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij